Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Radnice zkouší speciální metodu sanace zdiva

28. 06. 2008

V Mlázovicích se testuje speciální metoda sanace vlhkého zdiva. Očekávané výsledky by znamenaly zásadní posun v rozhodování o údržbě a rekonstrukci budov.

Původní část mlázovické Radnice je stará více než 300 let. Mohutné pískovcové klenby ve sklepích jsou pravděpodobně ještě výrazně starší. Právě použitý pískovec a absence jakékoliv izolace způsobují výrazné poškozování zdiva vlhkostí. Až dva metry nad zem dosahují v některých místech mapy způsobené vzlínající vlhkostí a solným výkvětem. Nejenom, že tyto stavební defekty výrazně kazí pohled na historickou část Radnice, ale zároveň systematicky poškozují stavební konstrukci uvnitř i z venku.

Proto se městečko začalo intenzivně zabývat možnými řešeními. Prakticky všechny technologie na sanaci vlhkého zdiva (injektáže, nerez plechy, podřezání diamantovým lanem, apod.) odborníci vyloučili s tím, že je v daných podmínkách nelze použít. Základ stavby tvoří více než 2m široké sklepní klenby, navíc ve zdivu nevede žádná průběžná spára a z venkovní strany je při základu položeno několik kabelů různých sítí.

Specializovaná firma KRESSIDA (zakoupila v Mlázovicích dům č.p.63 na Náměstí), zabývající se téměř dvacet let sanací vlhkého zdiva, navrhla městečku použití unikátní metody vysoušení pomocí vicefrekvenční elektroosmózy. Jedná se o způsob, který byl v mnoha uplynulých letech v ČR zpochybňován a také zdiskreditován kvůli řadě podvodníků, kteří za desetitisícové částky prodávali nefunkční napodobeniny. Na mlázovickou Radnici byl však nainstalován německý systém DRYMAT, který je vyráběn již téměř 30 let a je úspěšně používán ve stovkách historických památek Německa, Rakouska, Švýcarska, ale i třeba v Petrohradě.  Právě díky problematické pověsti této metody u nás, se městečko domluvilo s realizační firmou na speciálním projektu. Z budovy naší Radnice bude vytvořen referenční objekt, který bude instalační firma užívat k dokládání účinnosti zařízení. Po celou dobu průběhu vysoušení bude tvořena fotodokumentace a prováděno měření vlhkosti zdiva. Výsledkem má být absolutně suché zdivo do dvou let. Přístroj musí i poté zůstat na místě.

Zařízení dokáže působit na zdivo (podzemní i nadzemní) v okruhu 12m, což postačí na běžný dům. Kde je vzdálenost větší, musí se instalovat další. Výrobce na něj poskytuje záruku 30 let, stejně tak poskytuje i písemnou záruku plného vrácení peněz, v případě, že nebude účinné. Pokud bude vše fungovat, jak je deklarováno, hodlá ho obec využít i na jiné problematické objekty, které vlastní.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!