Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 1

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Proč se v Mlázovicích platí poplatek za odpad

31. 01. 2018

Je rušení poplatků za odpady opravdu pro občany tak výhodné? Jaké další náklady platí lidé svým obcím? Kde se žije opravdu nejlevněji?

Občas se ve sdělovacích prostředcích objeví zpráva, že ta či ona obec zrušila pro své občany poplatek za komunální odpad, tedy platbu za vývoz popelnic. Podobné informace se samozřejmě dostávají daleko za hranice dotčených obcí. Obyvatelé dalších obcí a měst se poté logicky ptají: „Proč to taky nejde zrušit u nás?“. Pojďme se blíže podívat, jestli a pro koho je to skutečně tak výhodné.

Nejprve je třeba zmínit, že poplatek za svoz komunálního odpadu je sice teoreticky příjmem obce, která ho vybírá, ale ve skutečnosti je přeposlán technickým službám a dalším společnostem, které vyvážejí odpad a provozují skládky. Ve většině případů ani peníze získané od občanů nestačí na pokrytí nákladů služby a radnice ji musí ještě doplácet z vlastních rozpočtů. V případě Mlázovic činí dotace služby mezi 50 – 100 tis. Kč ročně.

Kromě poplatků za odpad platí občané svým obcím další peníze. Za psy, za zábor veřejného prostranství (např. při opravách domů – stavbě lešení a uskladnění stavebního materiálu na veřejném prostranství). Poplatky za školky, tam kde samosprávy samy provozují infrastrukturu, také vodné a stočné. Zvláštním případem je zastupitelstvem stanovený koeficient daně z nemovitých věcí, který určuje, kolik každý majitel domu, bytu či pozemku, odvede každoročně na této dani finančnímu úřadu. Pro podnikatele je také důležité, zda-li musí obci odvádět poplatek za ubytovací lůžka, poplatek z prodaných vstupenek na kulturních akcích, apod. A ačkoli se o poplatcích za odpad mluví hodně, o zbývajících životních nákladech všech obyvatel, které ovlivňuje obec či město, již velmi málo. I když dopad na rodinné rozpočty mají všechny jako celek.

V Mlázovicích se platí za odpad 450 Kč za dospělou osobu, za dítě polovina ceny. V případě čtyřčlenné domácnosti je to 1350 Kč ročně. Oproti obcím, které ruší poplatky za odpad, se však v městečku neplatí stočné, což je v průměru na čtyřčlennou domácnost 9 000 Kč za rok. Prokazatelná úspora mlázovických občanů je více než 7500 Kč ročně na domácnost. Dále je třeba zmínit spíše symbolický poplatek za psa ve výši 50 Kč (v některých městech až 1500 Kč), nulové poplatky za zábor veřejného prostranství, velmi nízké poplatky za místní mateřskou školu či nejnižší možný koeficient daně z nemovité věci zajišťující nízkou platbu této daně finančnímu úřadu.

Jistě je nezpochybnitelnou pravomocí každé obce rozhodnout, kolik a za co bude od občanů vybírat nebo nevybírat. Ale tato rozhodnutí by měla být veřejnosti vysvětlována přesněji, v kontextu ostatních skutečností. A už vůbec by neměla být jednostranně a neobjektivně propagována v médiích.

Při komplexním posouzení lze jednoznačně říci, že náklady domácností v Mlázovicích jsou, díky rozumné politice zastupitelů, na velmi nízké úrovni (alespoň část, kterou mohou ovlivnit). A i když se většinou píše právě o zrušených poplatcích za odpad, jako o obrovské výhodě pro občany, je nutné hodnotit věci jako celek. A zachovat si zdravý rozum. O Mlázovicích se asi nebudou točit reportáže a psát články na toto téma, ale obyvatelům městečka zůstane po zásahu jejich obce v peněženkách mnohem více, než těm z mediálně protěžovaných sídel. A to je nejdůležitější.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!