Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Problémy s odklízením sněhu

22. 01. 2017

Bohaté sněhové srážky v letošním roce způsobily problémy se schůdností chodníků v městečku. Radnice pořídila sněhovou frézu, s úklidem pomohli i hasiči.

Několik posledních let se zdálo, že pořádné zimy známé z Ladových pohledů jsou definitivně minulostí. Ale nástup roku 2017 ukázal nejistotu dlouhodobých předpovědí. Mlázovice zasypal sníh a sevřel tuhý mráz.

Jedná se o první „pořádnou“ zimu po schválení tzv. chodníkové novely, která přenesla odpovědnost za úklid sněhu na všech chodnících na obce. I když samosprávy ostře kritizovaly znění nového zákona, nebylo jim to nic platné. A nyní se v plné síle ukázalo, že to fungovat nemůže. Pokud během krátké chvíle spadne velké množství sněhu, a nebo se sněžení každý den opakuje, nejsou obce schopny zajistit zimní údržbu tak, jak od nich chce Parlament.

Problémy letos nastaly i v Mlázovicích. Městečko disponuje jedním svým pracovníkem, dalšího může mít (ale nemusí) na veřejně prospěšné práce z Úřadu práce. Kmenový pracovník musí prioritně vyhrnout silnice jak v Mlázovicích, tak v místní části Mezihoří. Dále, je-li to potřeba, uklízí silnice 3. třídy do Šárovcovy Lhoty a do Chotče, protože při kalamitních situacích Správa a údržba silnic nestihá do oblasti dojet včas a do Mlázovic by jednoduše nedojely žádné autobusy. A lidé by se nedostali do práce, do škol, k lékaři a poté ani zpět domů.  Kompletní vyhrnutí výše uvedených ploch traktorem trvá 6-7 hodin. Prakticky celou pracovní směnu. A to nezmiňujeme případy, kdy v rámci jednoho dne začne znovu sněžit a je nutné vyhrnování opakovat.

Druhý pracovník provádí úklid chodníků. Těch v zimě udržovaných je v obci kolem 4 kilometrů. Většinu lze ošetřit ručně vedeným strojem, některé úseky je nutné poté dočistit ručně hrablem. Tyto úkony vydají také na celou pracovní směnu, fyzicky už není schopen tento pracovník udělat více.
A pokud dojde k nějaké mimořádnosti, úklid stojí nebo je proveden jen částečně. I pro tyto zaměstnance platí zákoník práce (přestávky, odpracovaná doba, nemoc, dovolená, apod.). Jakýkoliv výpadek vlastně nemá kdo nahradit. A pracovníka z Úřadu práce ani vždy mít k dispozici nemusíme.

Velmi těžko se shání kdokoliv další na podobnou práci. Studenti v naprosté většině zájem nemají, a nebo nejsou v potřebnou dobu k dispozici, fyzicky zdatní důchodci také sníh uklízet nechtějí. Městečko si ekonomicky nemůže dovolit zaměstnat natrvalo dalšího člověka, který by pokryl pouze potřebu zimní údržby pár dní v roce, když náhodou bude třeba. Podobné problémy řeší mnoho obcí i velkých měst.

Z výše uvedeného vyplývá, že přijde-li opravdová zima, není možné provést v krátkém čase řádný úklid sněhu ze všech ploch, ze kterých by měl být odstraněn. Proto obecní úřad prosí občany, aby tam, kde je to možné, prováděli i nadále úklid chodníků před svými domy. Výrazně tím obci pomohou. Zároveň úřad prosí o pochopení dané situace. Městečko se v každém okamžiku snaží dělat maximum možného, aby situaci zmírnilo. Ale to nemusí být z pohledu obyvatel dostačující. Jiné reálné a ekonomicky únosné řešení ale neexistuje.

Názorným příkladem byl první lednový týden roku 2017. Během několika dnů spadlo přes 50cm sněhu. Vysoké srážky ještě doprovodily prudké změny teplot a napadaný sníh rychle zvlhnul. Ruční stroj pro úklid sněhu nebyl v některých úsecích schopen již pracovat, v hromadách sněhu se zastavoval. Proto se starosta dohodl s hasiči a během jednoho odpoledne provedlo 8 lidí (pracovníci obce a hasiči) manuální úklid chodníků. Později ještě pomáhal obci vyhrnovat pan Zdeněk Fišer se čtyřkolkou. Všem jmenovaným úřad velmi děkuje za obětavou pomoc.

Vzhledem k problémům se zastupitelé shodli na pořízení sněhové frézy na chodníky. Ta byla 19. ledna 2017 nasazena a během 3 dnů došlo k podstatnému zlepšení situace. Neprotažené chodníky byly pročištěny, zbylé plochy se výrazně rozšířily, aby mohl být opět použitý ručně vedený stroj při dalším sněžení. Nyní ještě obec uvažuje o zakoupení sypače za traktor na ošetřování zledovatělých vozovek.

V porovnání s jinými obcemi si Mlázovice nevedly ani při mimořádných podmínkách úplně špatně. Vyhrnuté silnice si chválili řidiči autobusů, stejně tak návštěvníci městečka kvitovali uklizený sníh z mnoha ploch v porovnání s okolními městy.

I když se zastupitelé a vedení obce snaží dělat pro zimní údržbu maximum, ne vždy mají dostatek sil a prostředků na zvládnutí situace. Proto uvítají jakoukoliv pomoc ze strany obyvatel, ale i pochopení a vstřícnost, že nejde vše najednou.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!