Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Proběhlo 5. zasedání zastupitelstva městečka

13. 10. 2023

V pondělí 25. září 2023 se sešli zastupitelé obce na veřejném zasedání. Přinášíme zajímavé body z průběhu jednání.

1. Zastupitelé schválili několik rozpočtových opatření, která reflektují aktuální vývoj příjmů a výdajů obecní pokladny a také reagují na probíhající stavební akce obce.

2. Zastupitelé rovněž schválili novou Obecně závaznou vyhlášku č. 1/2023 o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství. Přijetí nové vyhlášky je nutné kvůli změně legislativy. Z pohledu veřejnosti se na správě a výběru tohoto poplatku nic zásadního nemění, od roku 2024 však dojde k navýšení poplatku na 800 Kč za dospělého a 400 Kč za děti. Zastupitelé si sice uvědomují rostoucí náklady na život ve všech oblastech a neradi k tomu přispívají, nicméně raketově rostoucí náklady na svoz a likvidaci odpadů, jim nedávají jinou možnost. Na tomto místě je třeba připomenout, že veškeré prostředky, které obec vybere v rámci poplatku za komunální odpad, nejsou reálným příjmem obce, ale ta je přeposílá svozové společnosti – Technickým službám Jičín. A vybrané peníze zdaleka nestačí, systém likvidace odpadů obec každý rok dotuje několika sta tisící korun. Vzhledem k tomu, že dochází k navyšování nákladů za svoz odpadů od TS Jičín (nafta, mzdy, energie) a také ke skokovému zdražování skládkovacího poplatku ze strany státu (výrazné navýšení každé dva roky – odsouhlaseno Poslaneckou sněmovnou PČR), nezbývá obci, než tyto zvyšující se náklady rozumně promítnou do poplatku za odpad pro občany. I tak bude městečko odpadový systém stále výrazně dotovat z obecního rozpočtu. Poplatek 800 Kč bude patřit v roce 2024 v rámci celé ČR k nejnižšímu. Zastupitelstvo se snažilo najít kompromis mezi úhradou skutečných nákladů za svoz a likvidaci odpadů a na druhé straně sociálními možnostmi občanů a rodin. V kontextu tohoto rozhodnutí je třeba připomenout, že v Mlázovicích se neplatí stočné (veškeré náklady hradí obec) a je zde nejnižší možný koeficient daně z nemovitosti, takže obec patří k těm s absolutně nejnižšími poplatky v rámci celé republiky.

3. Zastupitelstvo schválilo novou Obecně závaznou vyhlášku č.2/2023 o místním poplatku ze psů. Nová vyhláška je rovněž nutná kvůli změně legislativy ze strany státu. Mechanismus výběru poplatku zůstává stále stejný. Od roku 2024 poplatek za prvního psa činí 100 Kč (zůstává stále stejný), za každého dalšího psa se navyšuje na 300 Kč.

4. Zastupitelé projednali situaci ohledně havarijního stavu „Lípy Svobody“ na mlázovickém náměstí. Vzhledem k silnému poškození stromu agresivní dřevokaznou houbou (dřevomorem) a k doporučení dvou znalců z oboru (obec má k dispozici dva znalecké posudky), bylo jednoznačně rozhodnuto, co nejdříve strom odstranit. Obec si nemůže dovolit riskovat, že strom na někoho spadne, což reálně hrozí. Na uvolněné místo bude zasazena opět lípa srdčitá (v průběhu listopadu 2023).

5. V rámci diskuze byly projednávány různé návrhy na investiční akce pro rok 2024. Jejich finální výběr se uskuteční na prosincovém zastupitelstvu.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!