Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Proběhla generální rekonstrukce koupaliště

07. 12. 2009

Poslední listopadové dny byly ve znamení dokončovacích prací na požární nádrži v Mlázovicích. Během tří měsíců prošla výraznou omlazovací kúrou. Akci finančně podpořil Královéhradecký kraj z prostředků Programu obnovy venkova.

Již několik let znepokojoval zastupitele městečka rapidně se zhoršující stav požární nádrže, která zároveň slouží jako velmi oblíbené koupaliště. I když uplynulo pouhých 15 let od poslední rozsáhlé úpravy, stavební defekty každoročně přinášely otazníky nad dalším osudem. Především dno nádrže bylo velmi silně poškozeno, na mnoha místech pronikala do vody podkladní zemina, praskliny se daly počítat na stovky. V dobrém stavu nebyly ani boky nádrže. Vrchní římsa se odlomila prakticky po celém obvodu, chybějící dilatace si beton nahradil vlastními prasklinami, na řadě míst se odlupoval povrch. Ve velmi špatném stavu byla některá schodiště. Na jednom místě hrozilo dokonce rozlomení bočních stěn a jejich pád do vody.

Bohužel, finanční náročnost nutné opravy přesahovala možnosti rozpočtu městečka. Na lepší časy se začalo blýskat letos na jaře, kdy Mlázovice obdržely dotaci ve výši 500 000 Kč z rozpočtu Královéhradeckého kraje (Programu obnovy venkova 2009), právě na projekt rekonstrukce požární nádrže. Již to vypadalo, že stavebním pracím nestojí nic v cestě, ale nakonec se málem vůbec nezačalo.

I přes podrobné zkoumání technického stavu nádrže, při přípravě projektu, nebyl přesně diagnostikován velmi vážný stav dna nádrže. Po vypuštění a vyčištění se ukázalo, že staré dno není již schopné jakékoliv opravy a je nutné jej vylít znova. Tím se však výrazně zvedla plánovaná cena rekonstrukce, a tak Radnice musela dlouhé týdny hledat dodavatele, který byl schopen zvětšený rozsah prací provést za původní rozpočtovou cenu.

To se nakonec podařilo a modernizace byla dokončena v předešlých dnech. Požární nádrž má kompletně vybetonované nové dno. Technologií, která se používá pro armádní letiště. Pracovníci pohybující se na vrtulových vznášedlech, ve dvě hodiny ráno, při lití a úpravě betonu, způsobili značný rozruch. Kromě dna byla opravena všechna problematická místa na koupališti, vybetonována nová římsa, provedeny dodatečné dilatační spoje a celá plocha boků byla vystěrkována. Na veškeré opravné práce byl použitý materiál (systém) od švýcarské firmy SIKA, která patří k absolutní špičce. To by mělo zaručit dlouhou životnost provedených prací. Během rekonstrukce došlo také k pročištění ucpaného odtokového potrubí speciální vysokotlakou technikou a následně byl odtok zkontrolován kamerovým snímačem (před vylitím nového dna). V průběhu jarních měsíců dojde ještě k nátěru větší části nádrže speciální barvou v odstínu bazénová modř.

Provedenou rekonstrukcí získají obyvatelé Mlázovic vyšší komfort koupání, v již tak krásném areálu v Podlesí. Především však bylo zabráněno totální destrukci koupaliště, která by za pár let způsobila nutnost vybudování zcela nové nádrže za mnohonásobně vyšší cenu.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!