Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Pošta uzavře svoji pobočku v Mlázovicích, její provoz převezme obec

01. 05. 2017

Městečko považuje poštu za důležitý prvek veřejného života. Proto od dubna příštího roku otevře novou pobočku.

Pošta byla v městečku založena 17. 3. 1894. Přežila pád Rakouska-Uherska, první republiku, obě války, komunismus i divoké období privatizace. Nepřižije ovšem vládu Bohuslava Sobotky. Podobně, jako v celé republice, dochází i na Jičínsku k plošnému uzavírání klasických poštovních poboček na malých obcích, ale i ve větších městech. Na základě vládního usnesení bude sama pošta provozovat pouze menší počet vlastních provozoven ve velkých městech, naprosté většiny poboček ve zbytku země se zbaví.

Stále častěji slýcháme z úst vysokých státních představitelů, jak je nutné podporovat venkov, aby se nevylidňoval. Vymýšlejí různé dotace, podpory a procedury. V pražských kancelářích a na papíru. Ale současně s tím plošně ruší jedno z tradičních míst, které na vesnici znamená poskytnutí dobré a potřebné služby a je jednou z mála příležitostí pro pravidelné setkávání lidí.

Díváme-li se na výdajovou stránku státního rozpočtu, nestačíme se divit, na jaké zbytečnosti putují každoročně miliardové částky. A peníze na dotaci pro poštovní síť nejsou, proto se musí omezovat (stát to nazývá optimalizací). Škoda, že nikdo nevidí v souvislostech doslova školácké chyby, kterých se bývalá vedení pošty dopustila a za něž nese odpovědnost i politická reprezentace, která ji má přes ministerstvo vnitra řídit. Vrcholní manažeři pošty, kteří si vypláceli milionové platy a vysoké odchodné a zaplavili poštu nesmyslnými produkty, nepřišli na to, že má pošta vozit balíky a jiné zásilky. Takže na základech někdejší neschopnosti tohoto státního podniku vyrostlo mnoho přepravních společností, které mají miliardové roční obraty a tomu odpovídající zisky. A kdo měl prvotní výhody pobočkové sítě, dep, dopravy, místní znalosti?

Druhým zásadním problémem pošty je absence její vlastní banky. Dlouhé roky zajišťuje pouze styk s klienty pro jiný peněžní ústav, samozřejmě hlavní zisky inkasuje její partner. Přitom provoz vlastní poštovní banky je rozhodně smysluplnější než prodej všech možných a nemožných pojištění, spoření a jiných služeb, kterými pracovníci pošty povinně a často nevhodně obtěžují veřejnost. A také by byl ekonomicky smysluplný, což dokazuje situace na českém bankovním trhu. Těmito poště blízkými, ale i jinými službami, by si státní podnik bez problému zajistil dostatek finančních prostředků na provoz všech poboček, včetně těch na venkově. I bez dotací.

Namísto toho rušíme a škrtáme. Ministerstvo vnitra a Generální ředitelství České pošty ještě prezentují, jak to dobře vymyslely. Vždyť se vlastně žádná pošta neruší, v každé obci zůstane zachována. Pošta ji nabídne jako franšízu v rámci projektu „Pošta Partner“ jinému subjektu a žádný problém. To je ovšem povedené partnerství. Reálná finanční ztráta každé poštovní pobočky převzaté cizím partnerem bude činit zhruba 100 tisíc Kč ročně. Další problémy přináší otázka obsazení míst vhodnými lidmi a jejich vzájemná zastupitelnost. Zvláště při přísných požadavcích pošty a požadovaných smluvních pokutách.

I přes všechna uvedená negativa a budoucí velké problémy, rozhodli mlázovičtí zastupitelé jednomyslně, že městečko provoz pošty převezme. Obec považuje poštovní, peněžní a další služby zde poskytované, za naprostý základ občanské vybavenosti, který musí být v Mlázovicích dostupný. Vždyť dojet na nejbližší poštu do Lázní Bělohradu znamená prakticky půldenní výlet. To není reálné ani pro seniory, ale ani pro většinu ostatní veřejnosti.

K uzavření tradiční pobočky by mělo dojít 31. 3. 2018. Ihned od 1. dubna 2018 otevře novou pobočku obec, prostřednictvím společnosti Mlázovické služby, s.r.o.. Kde to bude, je ještě v jednání. V úvahu připadá nájem ve stávající poštovní budově na náměstí nebo některý z obecních objektů po stavební úpravě. Poskytovány budou veškeré služby jako doposud, některé další přibudou. Vstřícnější bude také otevírací doba, která musí být stabilní (ne jako dnes, kdy se den ze dne mění) a zároveň musí reflektovat, že mnoho obyvatel městečka za prací dojíždí a proto musí být pošta otevřená i v pozdějších odpoledních hodinách. Jinak služba ztrácí smysl.

Před Obecním úřadem stojí mnoho problémů, které je třeba vyřešit. Bude to stát spoustu času, starostí i peněz. Přesto se zastupitelé obce domnívají, že je to naprosto správné rozhodnutí, které pomůže lidem.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!