Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Polovina Mlázovic je konečně bez sloupů a drátů

12. 01. 2018

Koncem prosince dokončil ČEZ náročnou kabelizaci elektrických rozvodů v polovině obce. Společně s tím došlo k rekonstrukci veřejného osvětlení a rozhlasu.

Trvalo to dlouho, neuvěřitelně dlouho. Ale obyvatelé Mlázovic se koncem roku 2017 přeci jenom dočkali nových rozvodů nízkého napětí a především demontáže zkorodovaných nástřešáků a drátů ze svých domů. V první etapě byla rozsáhlá stavební akce realizována zhruba na polovině území obce.

Dlouholeté plány na modernizaci distribuční sítě v městečku začaly nabírat konkrétní podobu po roce 2005. O tři roky později, v roce 2008, byl vybrán projektant, který tuto liniovou stavební akci začal připravovat. Protože ji obec považovala za velmi prospěšnou pro sebe i své občany, aktivně při projekčních pracích pomáhala. Vyhledávala a kontaktovala vlastníky, vysvětlovala jim veškeré důsledky, snažila se odstraňovat případná nedorozumění mezi projektantem a veřejností. Velmi aktivně také radnice ovlivnila podobu projektu, trasy nových rozvodů a další důležité detaily, které na dlouhá desetiletí ovlivní vzhled Mlázovic.

Stavební povolení bylo vydáno v roce 2009 a poté každý rok vedení městečka od investora slyšelo, budeme stavět příští rok. Zastupitelé měli od roku 2010 v rozpočtu připravenou částku na spolufinancování veřejného osvětlení a rozhlasu, ale nebylo ji možné čerpat. Nic se nedělo a stavba se jen neustále odkládala. Vzhledem k návaznosti mnoha obecních akcí situace do značné míry paralyzovala rozhodování obce. Několik let nebylo možné přistoupit k finálním úpravám veřejného prostranství či budování nových potřebných chodníků. Plánovanou kabelizací by bylo vše zničeno. Z vývoje situace byla rozladěna i řada občanů plánujících finální úpravy střech a fasád svých domů.

Zásadní zlom nastal v roce 2017. Stavební práce se na jaře konečně rozeběhly. Několik ulic se během letních měsíců proměnilo v jedno velké staveniště. Výkopy, zábrany, hromady hlíny a dalšího materiálu. Vše umocněno velkým úhrnem dešťových srážek, které situaci výrazně zhoršovaly. Bláto bylo téměř všude.

Postupem času montážníci osazovali do domů nové technologie a během podzimu nastala dlouho očekávaná chvíle. Dělníci na plošinách začali odstraňovat staré nástřešáky, které nesly dráty. Na většině míst původní, pocházející z třicátých let minulého století. Z ulic postupně mizely betonové sloupy, staré rozvodné skříně i veškeré dráty. Tvář městečka se výrazně proměnila k lepšímu.

V průběhu roku došlo také k vynucené kompletní rekonstrukci obecního veřejného osvětlení a rozhlasu, protože mnoho rozvodů a svítidel sdílelo zařízení společnosti ČEZ, které bylo odstraněno. Městečko ji provedlo svými pracovníky, čímž ušetřilo více než milion korun. Ulice, v nichž došlo k rekonstrukci, již nyní osvětlují nová moderní svítidla renomovaného německého výrobce. Mlázovice zůstaly u technologie sodíkových výbojek, LED svítidla byla zavrhnuta jako nevyhovující (ani nejlepší LED svítidlo zapůjčené na nezávazné otestování výrobcem neobstálo). Použité materiály a technologie zaručují nízkou spotřebu energie, špičkové světelné podmínky a také nízké náklady na provoz i dlouhou životnost. Z podobných důvodů prošel rekonstrukcí ve vybraných lokalitách také veřejný rozhlas.

Během jara provede ještě odborná zahradnická firma finální úpravy zeleně na veřejných prostranstvích a dokončeny budou také dlažby na některých chodnících a asfaltování překopaných komunikací. Tyto práce již nebylo možné provést kvůli počasí.

I když měli v průběhu celého roku mlázovičtí obyvatelé ztížené podmínky, výsledek stojí za to. Došlo k výraznému zkvalitnění dodávek elektrické energie a také k zásadnímu zlepšení vzhledu městečka. Investice ve výši téměř 10 milionů korun, kterou plně hradila společnost ČEZ Distribuce, tak bude mít pozitivní dopad na život v Mlázovicích po mnoho příštích dekád. Pokud investor dodrží své sliby, zbylá část městečka (s výjimkou jedné lokality) bude kabelizována v roce 2018. Z obce by tak zmizely natrvalo téměř všechny nevzhledné nadzemní rozvody.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!