Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Jste spokojeni se službami mlázovické knihovny?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 2

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Polovina městečka opět vystoupila ze tmy

29. 10. 2009

V průběhu října byla opravena komplikovaná závada veřejného osvětlení, která zapříčinila jeho několikadenní nefunkčnost v mnoha ulicích.

Když druhý říjnový víkend přestala svítit pouliční světla v polovině městečka (od Náměstí ke koupališti a směrem ke Konecchlumí), vypadalo to na banální závadu, která bude odstraněna za pár minut. Bohužel bližší zkoumání ukázalo trvalý zkrat kabelového rozvodu. Jeho příčinou byla malá kapacita kabelu položeného koncem osmdesátých let. Docházelo k postupnému tavení hliníku až se úplně zkratoval. Nemělo smysl uvažovat o signálním vyhledání poruchy speciálním detektorem. Po její opravě by velmi pravděpodobně brzy následovaly další.

Vzhledem k tomu, že vadný kabel prochází většinou na Náměstí pod vozovkou, která byla před dvěma lety kompletně vyasfaltována, jeho výměna nepřipadala v úvahu. V tomto případě by pouhé zemní práce přesáhly částku sta tisíc. Radnice tedy zvolila alternativní trasu (od sloupu osvětlení uprostřed Náměstí ke sloupu nízkého napětí naproti prodejně Jednota).

Aby nedošlo k poškození nových chodníků, obrub a asfaltových cest, vedla celá trasa nezpevněným terénem a pod zpevněnými úseky byly použity hydraulické průtlaky. Naštěstí, parkové plochy budou v rámci projektu Revitalizace veřejných prostranství upravovány zahradníky až v příštím roce, a tak bude mít výkop přes zimu čas na slehnutí, bez viditelných stop.

Světla se opět rozsvítila po jedenácti dnech. Někteří občané si stěžovali, že je to příliš dlouhá doba. Bohužel na konci roku jsou stroje na zemní práce a průtlaky zadány na týdny dopředu. Stejně tak, nový kabel v potřebné délce se vyrábí na zakázku, což nějakou dobu trvá. Proto se zástupci městečka domnívají, že provedená oprava proběhla v nejkratší možné době.

Poměrně časté závady na rozvodech veřejného osvětlení a rozhlasu v posledních letech dokazují, že rozhodnutí o jejich kompletní výměně, ke které dochází při rekonstrukci chodníků, bylo více než správné. Jde sice o finanční zátěž, ale nová vedení by měla vydržet minimálně šedesát let, bez jakékoliv údržby. Jistě je to účelnější řešení než za pár let plošně rozkopávat všechny nové chodníky.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!