Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Policisté varovali seniory před podvodníky

01. 05. 2012

Policie ČR uspořádala, ve spolupráci s městečkem, prezentaci, na které seznamovala dříve narozené s metodami podvodníků. Zajímavý pořad proběhl v Domově důchodců ve čtvrtek 26. dubna 2012.

Drzost různých kriminálních živlů, ale i drobných podvodníčků nezná mezí. V dnešní době se nezastaví před ničím a mnoho z nich se dokonce specializuje na přepadávání, okrádání a jiné podvádění seniorů. Proto připravila Policie ČR speciální program, ve kterém se snaží upozornit na nešvary zjištěné v průběhu vyšetřování různých případů. Odkrývá metody nejčastějšího okrádání a zároveň radí, jak tomu předejít. Tematická přednáška „Nebezpečný věk“ je prezentována v klubech důchodců, na obecních či městských úřadech a dalších vhodných místech. Jedním ze zastavení byly i Mlázovice.

V kulturní místnosti domova důchodců se sešla více než dvacítka diváků přímo z domova, ale i dalších z městečka. Nejprve shlédli zajímavé video s ukázkami různých možností podvodů. Ty varovaly před vpouštěním neznámých osob do bytu pod jakoukoliv záminkou. Stává se, že neznámá osoba zazvoní a požaduje vydání hotovosti jako pomoci při autonehodě příbuzného. Velmi často se různí podomní prodejci předhání v lákavých nabídkách na prodej různých výrobků. Lidé koupí hrnce, deky, domácí spotřebiče a teprve poté zjistí, že je prodejci oklamali a věci jim prodali několikanásobně dráž než kdyby nákup provedli v kamenném obchodě. V některých případech jim během předvádění zboží vykradou byt.

Velmi rozšířené jsou také „neodolatelné nabídky“ na změnu smluv na elektřinu či plyn. Kvůli vysokým provizím prodejci často podávají lidem neúplné nebo lživé údaje a zákazník mnohdy za energie po uzavření nové smlouvy platí ještě vyšší částky (v tomto případě nikdy nikomu neukazujte Vaše smlouvy se stávajícím dodavatelem, ať už si prodejce vymyslí jakoukoliv záminku).  Objevují se také podvody, kdy neznámý člověk nabídne pomoc s odnosem tašky domů a poté vytipovaný byt vykrade. Ideální je nechat všechny neznámé návštěvníky přede dveřmi, popřípadě vše konzultovat se sousedy či rodinou.

Instruktážní video však varovalo i před okrádáním důchodců na ulicích či v obchodech nebo násilím, kterého se na nemohoucích dopouštějí jejich rodinní příslušníci. Po popisu události vždy následovaly užitečné rady, jak se snažit ubránit.

Poté již vystoupil preventista Policie ČR z Jičína kpt. Janda a vedoucí okrsku z Nové Paky npor. Kordík. Oba doplňovali případy svými zkušenostmi z vyšetřování a odpovídali na zajímavé dotazy z publika. Na závěr rozdali přítomným řadu informačních materiálů.

I když bylo o této problematice napsáno a namluveno hodně, není na škodu, aby se důležité informace stále opakovaly. Odměnou může být zodpovědnost seniorů a především jejich zkušenost, jak se chovat v krizových situacích.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!