Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Plány městečka na letošní rok

24. 03. 2021

Navzdory pokračující celosvětové pandemii a jejím dopadům, se obec pokusí realizovat několik zajímavých projektů.

Děti se mají na co těšit. Na jaře bude vybudováno zbrusu nové dětské hřiště za trafostanicí u koupaliště. Vzhledem k podpoře z Ministerstva pro místní rozvoj se splní dlouholeté přání dětí a jejich rodičů, kteří budou mít k dispozici velkoryse pojaté místo pro různé radovánky. Společně s tím dojde k realizaci dalšího projektu – Modernizace MŠ Mlázovice. Díky evropské dotaci projde zahrada školky výraznou obnovou. Po ní zde děti naleznou nové herní prvky, velký dřevěný domek s verandou a dále projdou celkovou úpravou okolní plochy. Aby toho nebylo málo, na prázdniny je připravena další fáze modernizace interiérů školky.

Finančně nejnáročnější akcí roku je kompletní rekonstrukce povrchů v ulici Na Závisti. Po několika letech výkopů zde prakticky zmizela komunikace a obyvatelé se „brodí“ blátem. To za pár týdnů již skončí. Vybudovány budou nové chodníky, vjezdy i celá komunikace, včetně její nové konstrukce.

Obdobnou schválenou akcí je finální úprava povrchů v ulici Cihelna. V této lokalitě již městečko několik let slibuje občanům dokončení stavebních prací. Letos by měly být dokončeny chodníky, parkovací stání, vjezdy a konečný povrch komunikace.

Do letních prázdnin bude dokončen nový územní plán obce, na kterém se pilně pracuje již od roku 2019.

Obec čeká dokončovací vlna. Je nutné finalizovat akce započaté v minulých letech. Týká se to opravy havarijního stavu okenic u obecního kostela, výstavby plynové přípojky ke garáži obecní techniky a obnovy fasády na skladu v ulici U porážky.

Městečko by chtělo rovněž pokračovat v realizaci druhé etapy opravy ohradní zdi Kostela Nejsvětější Trojice. Padající kamenné bloky ohrožují své okolí a na místě dochází k nevratným škodám na kulturní památce. Záležet však bude na případném přidělení dotačních prostředků, protože bez nich není možné tuto akci provést. Požádáno je opět u Ministerstva kultury ČR a Královéhradeckého kraje.

Z menších, ale důležitých akcí, stojí za zmínku oprava chodníku a komunikace u autobusové zastávky (směr Jičín). Došlo zde k výraznému propadu terénu, což při dešti a tání sněhu, při průjezdu autobusu, způsobuje nepříjemnosti lidem stojícím na zastávce. Obnovou projde také úsek cesty spojující panelové plato, sloužící pro odkládání větví, s asfaltovou cestou k Horce. Tato komunikace je v havarijním stavu a mnohdy je kvůli blátu úplně neschůdná.

Úprav se dočkají zelené pásy podél komunikace na Šárovcovu Lhotu, pod místním hřbitovem. V minulosti „na husto“ vysazené smrky silně proschly, zbylé zlikvidoval kůrovec. Na místě se počítá s novou výsadbou vhodných keřů, které budou kromě funkce zeleně plnit i roli sněholamů.

V plánu je také kompletní rekonstrukce minimálně jednoho obecního bytu a výměna vodovodního řádu v úseku malé náměstí – hasičská zbrojnice. Tu by měla provést VOS Jičín, a.s..

V případě, že to již bude možné, je samozřejmá podpora dětských, sportovních či kulturních akcí. Stejně tak samozřejmá je další podpora provozu občanské vybavenosti v obci, jako každý rok.

Je možné, že vzhledem k dynamicky se vyvíjející situaci, dozná plán městečka nějakých změn. Ať již redukcí akcí nebo výměnou za jiné. Vše bude záležet především na vývoji ekonomiky, výběru daní, úspěšnosti při získání dotací a financování obce ze státního rozpočtu. Vzhledem ke zkušenostem z loňského roku je také možné, že nebudou dostupné některé profese či stavební materiál. Zastupitelé a pracovníci městečka se budou opět snažit o maximum možného.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře
#2 | Tomáš Komárek | 19. 04. 2021 19:45
Dobrý den, tento článek nebyl míněn jako taxativní výčet všeho, co úřad za rok 2021 udělá. To by ani nebylo možné. Spíše jsou rozvedeny různé rekonstrukce, opravy a investice, které přináší užitek. Vámi zmíněné kácení bylo provedeno na žádost VOS Jičín, a.s., jako vlastníka a provozovatele vodovodu v obci. Stromy byly zasazeny přímo na hlavní vodovodní řad a svými kořeny začaly silně poškozovat toto vodovodní zařízení (již docházelo k poruchám - kořeny rozlámaly trubky). Je to sice smutné, ale jiné řešení neexistovalo (správně tam stromy neměly být nikdy vysazeny - jedná se o ochranné pásmo technické infrastruktury, zákonem chráněné). Pokud bychom tak neučinili my, jako vlastník pozemku, kácení by oprávněně, ze zákona, provedla VOS Jičín a obci vyfakturovala. Samozřejmě bylo provedeno dle platné legislativy, s povolením příslušného úřadu. Tomáš Komárek, starosta
#1 | Štěpán Stránský | 18. 04. 2021 13:15
Škoda, že tu někdo zapomněl zmínit vykácení min. 20 vzrostlých borovic kousek pod naším domem v Hořické ulici. Takový rozsáhlý zásah a žádné informace...