Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Ohlédnutí za rokem 2022

01. 01. 2023

Události, které v uplynulém roce ovlivnily dění v městečku.

Máme za sebou další, v mnohých ohledech, výjimečný rok. Na jeho počátku jsme bojovali s doznívající epidemií COVID-19, poté vše pokračovalo výpadky mnohých surovin a zboží na trhu a následovalo prudké, nekončící zdražování prakticky všeho kolem nás. Aby toho nebylo málo, v únoru začala na Ukrajině válka. Přišly ekonomické sankce a jejich dopady, příliv statisíců uprchlíků, astronomické zdražování pohonných hmot a především energií. V uvedených souvislostech se obec snažila realizovat své projekty a zajistit chod svých institucí a běžných služeb pro občany.

Hlavní investiční akcí bylo dokončení obslužné komunikace v lokalitě Cihelna. Po mnoha odkladech se konečně začalo stavět. I když to opět vypadalo na přerušení (kvůli nedostatku plynu pro výrobu asfaltu), nakonec se vše podařilo dovést do úplného konce. Občané mají k dispozici novou komunikaci s vjezdy do domů a parkovacími stání. Pomyslnou třešničkou byla úprava zbylého terénu a ozelenění. Veškeré stavební práce na obecní infrastruktuře v Cihelně lze považovat, od prvního kopnutí v roce 2008, po 14 letech za dokončené.

Velmi důležitou událostí se stala demolice objektu č.p. 12 na Náměstí. Vzhledem k okolnostem se jednalo o technicky velmi složitou akci. Za pouhé dva dny zmizel nebezpečný a reálně neopravitelný dům a zároveň byl zlikvidován nabouraný materiál. V následujících měsících proběhla rekultivace pozemku, úprava sousedního domu i ohradní zdi a nakonec provedli zahradníci výsadbu trvalkového záhonu a výsev trávy.

Po několikaleté přestávce pokračovala celý rok rekonstrukce obecního domu č.p. 75 na malém náměstí. Byly provedeny veškeré vnitřní opravy, vyměněna okna a dveře a před zimou došlo k jeho zateplení. Během jara roku 2023 budou všechny práce dokončeny a nastěhuje se první nájemník. 

V oblasti nemovitostí ještě městečko využilo zajímavou možnost a od dědiců zakoupilo dům č.p. 82 v ulici U Porážky, který sousedí se stávajícími obecními garážemi.

Po čtyřiceti pěti letech se dočkal obnovy chodník před bytovkou Na Ohrádce. Místo rozlámaných dlaždic se zde objevil široký pruh moderní zámkové dlažby, který svými parametry umožní vjezd vozidel IZS až k bytovce, stejně tak řemeslníků či aut nájemníků při stěhování. Počasí sice zastavilo pokračování rekonstrukce před druhým domem, stavba však bude dokončena brzy na jaře.

V uplynulém roce se nezapomnělo ani na mateřskou školku. Během prázdnin bylo vyměněno lino v interiéru, v podzimních měsících proběhla kompletní výměna oplocení školkové zahrady. Těsně před koncem roku školka nakoupila nová lehátka a matrace pro všechny děti.

Díky finančnímu daru má obecní kostel nové vstupní dveře, opravou prošly také všechny okenice na věži. Dětské hřiště se rozšířilo o lezeckou stěnu do svahu. Obec vyměnila sekačku, obsekávačku a plotostřih.

Za významnou společenskou akci lze považovat autogramiádu dalšího dějství obecní historie z pera kronikáře Martina Vágenknechta, tentokráte mapujícího společenský život v Mlázovicích. Neméně důležité byly pro naše nejmenší rozmanité dětské akce, jejichž pořádání zajistili rodiče a mlázovičtí hasiči. Nezaháleli ani sportovci, kteří svoji činnost soustředili pod hlavičkou nově vzniklého Sportovního klubu Mlázovice.

Městečko po několika letech zvažování přijalo novou pracovnici na údržbu zeleně a úklid obce. Díky tomu se tyto činnosti znatelně urychlily a na tváři obce to bylo znát od prvních týdnů.

Samozřejmostí z pohledu obce se stala podpora jejich organizací a provozů – domova důchodců, školky, pošty, zdravotního střediska, Restaurace Radnice a koupaliště. Vzhledem ke složité ekonomické situaci ve společnosti byla mnohdy tato podpora životně důležitá a bez ní by některé služby již nebyly pro obyvatele Mlázovic dostupné.

Městečko také intenzivně připravovalo projekty na další roky. I když dotační podpora obcí bude silně klesat, městečko chce být připravené na případné žádosti o podporu, především z evropských fondů. Proto má nyní „v šuplíku“ projektovou dokumentaci na obnovu víceúčelového sportovního hřiště u koupaliště, energetické úspory bytového domu Na Ohrádce a další etapy obnovy místního kostela.

I když financí a dalších možností na obnovu obce citelně ubývá, zastupitelé městečka se snaží realizovat maximum možného, aby usnadnili a zkvalitnili život v Mlázovicích. Chtějí tak činit i v dalších letech.

 

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!