Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Obnovená premiéra osvětlení kostela

06. 06. 2024

Po dlouholeté odmlce svítí mlázovický kostel v noci opět do dáli.

Kostel Nejsvětější Trojice v Mlázovicích byl nasvícen venkovním osvětlením již ve druhé polovině devadesátých let. Tehdy se nacházel ještě ve vlastnictví církve, která o podobné aktivity nejevila zájem a tak se díla ujala skupina místních dobrovolníků. V průběhu několika týdnů vybudovali dva světelné body (z jižní a severní strany) a položili k nim elektrické vedení. Kostel se v noci rozsvěcoval při významných příležitostech a v období vánočních svátků.

Bohužel, v roce 2009 přišla rekonstrukce trafostanice v ulici Na Tvrzi a celý systém osvětlení byl demontován. Zpátky se již nemohl vrátit, neboť se jednalo o cizí zařízení, jehož umístění energetici na svém zařízení odmítli. Vzhledem k tomu, že neexistovala vhodná plocha pro umístění nových osvětlovacích stožárů a především nebylo možné nikde položit elektrické kabelové vedení, kostel potemněl.

Až výstavba nového veřejného osvětlení v městečku a rekonstrukce ohradní zdi kostela, přinesly zlom. V rámci zemních prací se podařilo vybudovat novou trasu pro kabely a reflektory bylo možné namontovat na nové sloupy osvětlení.

Po mnoha letech se mlázovický kostel opět rozzářil. Práce provedli pracovníci městečka. Nyní je památka osvětlována moderními LED reflektory šetřícími energii, které byly vyrobeny přímo pro tuto aplikaci špičkovým výrobcem. Kromě vynikajících světelných parametrů mají menší spotřebu energie a měly by mít dlouhou životnost. Vzhledem k současným cenám elektrické energie se však bude kostel rozsvěcet stejně jako dříve. V průběhu významných dnů a koncem roku.

Osvětlený kostel je výraznou dominantou obce z několika směrů. Dokončením prací se podařilo navázat na někdejší práci dobrovolníků, kteří s nápadem přišli a v rámci svého volného času ho uvedli v život.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!