Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Obnova zeleně pod hřbitovem

02. 07. 2021

Uschlé smrky nahradila nová výsadba keřů. Lokalitu zkrášlí a v zimě budou fungovat jako sněhová bariéra.

Původní výsadbu smrku provedl v osmdesátých letech spolek ochránců přírody Karas. Jejím hlavním důvodem byla eliminace velké travnaté plochy, kterou neměl kdo sekat. Konfigurace terénu neumožňovala strojní sečení tehdy dostupnou technikou a ručně tam seno nikdo sušit nechtěl. Původní sazenice však ve velké míře uschly a proto bylo provedeno následné dosázení nových, za pomoci pracovnic rostlinné výroby tehdejšího JZD Předvoj Mlázovice.

Pohled na Mlázovice od místního rybníka se nyní výrazně změnil. Městečko muselo nechat odstranit uschlé smrky lemující úvoz cesty pod hřbitovem. Kůrovec, sucho a příliš hustý spon při výsadbě jim přinesl totální zkázu. Při každém větším větru se ulamovaly ze stromů silné větve a padaly přímo na vozovku. Tento úsek byl nebezpečný a často zde uklízeli hasiči i zaměstnanci obce. Vzrostlé stromy v minulosti rovněž vytvářeli hustou clonu, která byla nepropustná pro sluníčko a v zimě zde vznikaly nebezpečné ledové koleje.

Jako nová výsadba byl vybrán keřový porost Deutzia Gracilis a Deutzia Hybrida (měl by být vhodný pro umístění podél silnice). Vzhledem k náročným terénním podmínkám provedla zahradnické práce odborná firma. Ke každé rostlině byl instalován opěrný kůl, výsadba byla provedena do mulčovací textílie a překryta štěpkou. Tím je zajištěno minimální prorůstání plevele a snížené požadavky na zálivku, kterou případně provedou místní hasiči.

Až se za několik měsíců rozroste 275ks keřů po obou stranách, vznikne zde pěkné zelené zákoutí, které zadrží dostatečné množství vody a stane se přirozeným úkrytem pro zvěř a drobné živočichy. Navíc v zimě poslouží jako přirozená sněhová bariéra, protože zachytí navátý sníh a silnice zůstane i za hustého sněžení sjízdná.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!