Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Obecní lesy zasáhla kůrovcová kalamita

01. 10. 2007

Po lednovém orkánu Kyril, který způsobil škody v obecním lese, přišla kalamita další - kůrovcová. Nuceně bylo vytěženo 460 m3 dřeva.

Těžba v lesích je určována státem kontrolovaným plánem na deset let. Veškeré plány v mlázovických lesích ovšem vzaly letos rychle za své. Již v lednu udělal lesníkům čáru přes rozpočet orkán Kyril. V důsledku jeho řádění zůstalo ležet více než dvě stě kubíků dřeva. Ale to nejhorší nás ještě čekalo. V průběhu prázdnin zjistil správce lesa rozsáhlé škody způsobené kůrovcem a již nebylo nač čekat. V takovém případě se hraje o čas. Bylo nutné provést co nejrychleji těžbu.

Proto byla nasazena speciální technika - harvestor, která dokáže v krátkém čase zpracovat rozsáhlé objemy. Vytěženo bylo 460m3, což trojnásobně převyšuje plánované limity roční těžby. Vzhledem k abnormálnímu průběhu letošního roku (nadbytek dřevní hmoty) panuje všeobecný problém prodat dřevo za solidní cenu (vzhledem k vývoji na trhu). To se nakonec, po několika nabídkách, podařilo a již v těchto dnech dochází k odvážení materiálu.

Nyní nás čeká řada nákladných a zdlouhavých lesních prací tak, abychom mohli začít lesu vracet jeho tvář. Na řadě míst již spíše připomíná holinu než zdravý les. Jedná se však o důsledek přírodních vlivů, nikoliv nevhodné péče městečka o lesní porosty.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!