Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Obecní fond se rozrostl o nový byt

01. 08. 2013

Z vystěhované ubytovny, která byla součástí společensko-správního centra na náměstí, vybudovalo městečko bytovou jednotku. Po roční rekonstrukci jsou prostory opět využity.

Při přestavbě Radnice koncem sedmdesátých let byly, jako její součást, vybudovány prostory, které měli sloužit pro krátkodobé ubytování zaměstnanců hospody, návštěvníků obce, brigádníků tehdejšího JZD nebo různých řemeslníků. Zmíněná část budovy byla v roce 1991 pronajata společně s restaurací.

V září loňského roku došlo k předání prostor původním nájemcem a městečko začalo řešit, co dál. V prvé řadě bylo rozhodnuto, že prostory nijak nesouvisí s provozem restaurace. Proto zastupitelé rozhodli o jejich vyjmutí z nové nájemní smlouvy. Poté se řešilo, jak s nimi rozumně naložit.

Vzhledem k době a formě užívání bylo jasné, že je nutná poměrně rozsáhlá úprava. Protože poskytování krátkodobého ubytování není pro obec nijak zajímavé, zvítězila myšlenka rekonstrukce části budovy na nájemní byt. Zároveň se tím vyřešily i problémy související s veřejným pořádkem, hlukem a dalšími negativními jevy, na které si opakovaně za provozu ubytovny stěžovali její sousedé.

Stavební práce započaly v únoru letošního roku a trvaly do konce června. Na základě projektu došlo k posunu některých příček, část byla odstraněna a část naopak vznikla nově. Byt byl stavebně oddělen od zbytku budovy tak, aby měl samostatný vchod z venkovní části. Zároveň byly obnoveny veškeré inženýrské sítě, včetně nových přípojek, aby bylo možné individuálně měřit a účtovat spotřebu energií. Obnoveno bylo také sociální zařízení.

Byt byl zastupitelstvem přidělen budoucímu nájemci již loni na podzim, ještě před zahájením rekonstrukce. Zastupitelé využili zájmu nového provozovatele restaurace a pronajali ho za tržní cenu jemu. Považují za rozumné, aby v tomto objektu bydlel někdo, kdo k němu bude mít nějaký vztah. Zároveň tím odpadají pravděpodobné stížnosti na sníženou kvalitu bydlení z důvodu obtěžování kuchyňskou technologií (mrazicí boxy, sporáky, pára z oken, apod.) či hlukem z restaurace, kuchyně nebo sálu. Městečko má bohaté zkušenosti z řešení podobných problémů v dalších svých bytech a proto je eliminovalo již na začátku.

Mlázovice tímto projektem vyřešily otázku, jak využít opuštěné prostory a zároveň rozšířily nabídku obecního bydlení, po kterém je vysoká poptávka. To vše s rozumnými náklady a rychlou návratností.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!