Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Obec zvažuje otevření vlastního obchodu

07. 12. 2016

Nyní probíhá podrobný průzkum názorů veřejnosti i technických požadavků.

Když v záři oznámil majitel stávajícího obchodu, že do konce roku hodlá po čtvrtstoletí uzavřít nákupní středisko na náměstí, začalo se na obec obracet poměrně velké množství občanů s dotazem, zda-li by chybějící obchod nemohl nahradit nový, obecní.

Sílící požadavky ze strany veřejnosti donutily zastupitelstvo o tomto kroku uvažovat. Jedná se o poměrně složitou problematiku, která je časově, finančně i organizačně složitá. Ovšem pravdou také je, že obchod s potravinami, drogerií a podobným zbožím je prakticky denní potřebou většiny obyvatel. Stejně jako dnes obec provozuje školku, zdravotní středisko, domov důchodců, sběrný dvůr a některé další aktivity, lze i obchod považovat za předmět základní občanské vybavenosti.

Dostupnost a kvalita těchto služeb v dané obci rozhoduje o jejím rozvoji, o tom jestli v místě budou bydlet mladé rodiny, apod.. Již dnes mnohé obce napříč republikou vlastní obchody provozují, stejně tak nově i pošty (většinou ke své velké nelibosti a z donucení). Nejedná se tedy o žádnou průlomovou myšlenku.

Proto se zastupitelé dohodli, že městečko uspořádá anketu, jejímž cílem je zjistit postoj většiny občanů k tomuto tématu. Anketní lístky byly distribuovány do každé domácnosti a přáním obce je, aby se vyjádřilo co nejvíce občanů. Samozřejmě bez ohledu, kterou variantu preferují. Vedle toho Radnice zjišťuje technické podmínky dotčených státních úřadů, počítá náklady, ekonomickou efektivitu jednotlivých variant a další související otázky. Pro konečné rozhodování chce znát co nejvíce konkrétních informací a samozřejmě názor veřejnosti.

Zvažovaným místem pro nový obchod jsou prostory bývalého kina a jeho zázemí. I když by bylo nutné provést stavební úpravy (vchod z venku, vjezd pro zásobování, zázemí personálu, apod.), nejedná se o akce, které by byly vysoce finančně náročné. Dále by muselo dojít k podřezání budovy proti vlhkosti, úpravě podlahy, elektroinstalace a dalším úkonům, ale ty bude nutné provést s obchodem nebo bez něj, je třeba tyto opuštěné a chátrající prostory Radnice dát do pořádku. Nejednalo by se o přímé náklady spojené jen s obchodem. V těchto dnech zároveň probíhá posuzování parametrů prostor, lze-li zde záměr uskutečnit.

V případě, že by obec obchod otevřela, provozovaly by ho Mlázovické služby, s.r.o. Tato společnost by také (vyjma stavebních úprav) celý projekt „rozjezdu“ financovala z výtěžků své činnosti, takže by neměl přílišný dopad na rozpočet obce ani investiční akce, které jsou plánovány v příštích letech. Jednalo by se o prodej s nízkou marží (tudíž pokud možno s co nejnižšími cenami). Pro obec (resp. Mlázovické služby) by nebyl důležitý výdělek z této činnosti, ale především pokrytí nákladů na provoz. Což je dlouhodobě reálné. Snahou by bylo zařazení co největšího počtu kvalitních produktů od regionálních dodavatelů (mléčné výrobky, pečivo, maso, uzeniny, ovoce, zelenina, zákusky, lahůdky, vejce, mouka, mošty, atd.).

Případná úspěšnost celého projektu stojí a padá se zájmem veřejnosti. Pokud budou občané chtít mít svůj obchod ve své obci, budou zde nakupovat. Poklud ne, tak zanikne (nebo ani nevznikne). Nákupem v takovémto obchodě ale kupující nepodporuje zisky pro zahraniční majitele supermarketů, ale podporuje svoji obec.

Jestli bude v Mlázovicích obecní obchod otevřen nebo ne, zatím není jasné. Nejprve je nutné vyhodnotit výsledky ankety pro občany (lze odevzdávat na obecní úřad do pondělí 19. prosince 2016) a poté zastupitelé posoudí veškeré získané informace a možnosti. Stejně tak kapacitní a personální možnosti obce.  Konečné rozhodnutí, které padne pravděpodobně počátkem roku 2017, by mělo ctít potřeby a přání občanů, ale také možnosti samotného městečka.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!