Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Obec odstranila retardéry od koupaliště

26. 12. 2006

Všichni, kteří zavítali o vánočních svátcích na procházku ke koupališti, si jistě povšimli, že zmizely tolik diskutované zpomalovací pásy a související dopravní značení. Proč k tomu došlo?

Instalace retardérů v ulici ke koupališti před dvěma lety, patřila k jedné z nejdiskutovanějších staveb v obci za poslední roky. Někteří občané si jejich montáž pochvalovali, protože si od ní slibovali uklidnění dopravní situace a zvýšení bezpečnosti chodců. Jiní zase poukazovali, že to problémy stejně nevyřeší a zařízení naopak komplikuje provoz. Uběhly dva roky a situace se začala pomalu vyhodnocovat. Firma, která akci dodavatelsky prováděla, několikrát musela opravovat fixace plastových pásů k vozovce. To se ale nikdy úplně nepodařilo. Stejně tak řada lidí, kteří si pletou místní komunikace se závodní dráhou, nezměnila styl jízdy a přes pásy stejně jezdila příliš rychle.

Obec přistoupila v polovině prosince 2006 k definitivnímu odstranění retardérů a souvisejících dopravních značek. Hlavním důvodem byla jejich nebezpečnost pro provoz. Na mnoha místech z pásů vystupovaly nedržící fixní šrouby, a to až do výšky několika centimetrů. Stavba se tak stávala velmi nebezpečnou, především pro projíždějící cyklisty. Pokud by někdo najel předním kolem na vystouplé šrouby, mohlo by dojít k velmi vážné nehodě, s mnoha případnými následky. Obec si nemůže dovolit a také nechce nést riziko právní a ekonomické odpovědnosti za poškození zdraví či majetku. Dalším významným důvodem demontáže bylo postupné rozpadání pásů a s tím spojená nefunkčnost systému. V neposlední řadě se po jejich odstranění vrací, části Mlázovic u koupaliště, původní vzhled, který nehyzdí 18 dopravních značek.

Někeré odstraněné značky byly upraveny a použity v obci na výměnu poškozeného či chybějícího značení, především na náměstí a v blízkém okolí. Retardéry budou uschovány a obec je nabízí k prodeji případným zájemcům, za velmi výhodných podmínek. Zastupitelé dále rozhodli, že pro zvýšení bezpečnosti ve jmenované lokalitě u koupaliště, bude vybudován chodník. V části od koupaliště na křižovatku ulice V Sadě (rozcestí na Kváčov), bude zatím provizorní z použitých dlaždic. Očekávaná výstavba rodinných domků v areálu bývalé cihelny a s ní spojené napojování inženýrských síti, by mohlo poškodit nové zámkové dlažby. Proto budou konečné chodníky definitivně vybudovány v této ulici až po ukončení hlavních stavebních prací.

Retardérový experiment je tedy minulostí. Bohužel, náklady ve výši cca 100 000,- Kč, které do něj byly vloženy, již do obecní pokladny nikdo nevrátí.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře
#2 | Tomáš Komárek | 04. 01. 2007 11:44
Odstranění retardérů nebylo projednáváno na zasedání zastupitelstva (tento bod není nutné tímto způsobem projednávat), rozhodnutí vzešlo z vedení obce, po vzájemné poradě všech zastupitelů. Bylo zároveň domluveno, že dojde k vybudování chodníku, v inkriminovaných místech. Všechny tyto informace i mnohé další, byly sděleny občanům (všem přítomným) na veřejném zasedání zastupitelstva dne 21.12.2006. Výsadba stromků na veřejném prostranství před Dokoupilovými bude muset, až na tento úsek dojde, ustoupit. Jedná se o veřejné prostranství, pozemek ve vlastnictví obce, vlastník žádnou výsadbu neprovedl ani nepovolil. Poslední formulaci myšlenky z tvého komentáře, nerozumím.
#1 | Josef Bekera | 03. 01. 2007 21:47
Zde mne určitě zajímá, kdo hlasoval ze zastupitelů pro a kdo proti.
Jinak, na šrouby existují sp. lepidla, zajišťovací podložky, atd.
Jestli tomu dobře rozumím, tak stromy před Dokoupilovými padnou rukou Drvoštěpa /fotograf k tomu snad i přímo vybízí/, ovšem spojnice koupaliště - náměstí Náměstí není úplná, takže zde něco schází a mýslím, že to ten nejnebezpěčnější úsek této spojnice.
Díky předem za odpověď.