Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 1

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Obec nastartovala přípravu projektu na rekonstrukci kanalizace a výstavbu čistírny odpadních vod

07. 06. 2007

Stav obecní kanalizace, ochrana životního prostředí a nové podmínky vodoprávního zákona pro nakládání s odpadními vodami. To jsou hlavní důvody, proč se Mlázovice chtějí ucházet o dotaci z Evropských fondů a začínají s přípravou rozsáhlého projektu.

Mlázovice byly jednou z prvních menších obcí na okrese Jičín, které měly vybudovanou kanalizaci. Většina hlavních řádů je z padesátých a šedesátých let, některé dokonce z první republiky. Stav těchto systémů je již špatný, k velkému zhoršení rovněž došlo v devadesátých letech při plynofikaci obce, rekonstrukci vodovodu a pokládání telefonních a části energetických rozvodů do země. Připočteme-li k těmto okolnostem ještě velmi přísné podmínky novelizovaného vodoprávního zákona, který ukládá obcím provozujícím vlastní kanalizaci řadu povnností, dojdeme k výsledku, že je třeba se zajímat o možnou rekonstrukci.

Proto zastupitelé obce odsouhlasili na svém květnovém zasedání počátek přípravy projektové dokumentace na kompletní rekonstrukci kanalizace v obci, včetně výstavby čistírny odpadních vod. Odhad nákladů celé akce se pohybuje v řádech desítek milionů korun, vše lze realizovat pouze v případě, že by Mlázovice obdržely evropskou dotaci. Obec dále požádá o grant Krajského úřadu na spolufinancování projektové dokumentace, která bude stát kolem 500 tisíc korun. 

V případě, že by obec byla úspěšným žadatelem a akci realizovala, hodlá zůstat i nadále provozovatelem, protože se domnívá, že tak dosáhne nejnižších nákladů, oproti vodárenským společnostem, které systém zatěžují nadbytečným aparátem a generují skrytý zisk.

Pokud by k výstavbě ČOV a obnově kanalizace došlo, obec by musela přistoupit k vybírání stočného od občanů (na úhradu nákladů za provoz systému a ČOV), nicméně tyto náklady by byly minimální a mnohem nižší než mají komerční vodohospodářské společnosti. Pro občany by to byla stále mnohem přijatelnější varianta, než si individuálně řešit budování vlastních čistíren u rodinných domů za desítky tisíc a hradit jejich provoz, tak jak ukládá nový vodoprávní zákon.

Zastupitelé si uvědomují, že se jedná o složitý, zdlouhavý a náročný proces, ovšem bylo nutné jej co nejdříve zahájit. Obec čeká obrovský kus práce v administrativě, přípravě projektů, finančním zabezpečení, majetkové evidenci pozemků a v řadě dalších oblastí. Uvedené úkony je však nutné podstoupit, pokud nechceme zaspat a výrazně si zkomplikovat podmínky provozu veřejné kanalizace nebo přenést na jednotlivé občany obrovské náklady a povinnosti.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!