Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Obec nastartovala přípravu projektu na rekonstrukci kanalizace a výstavbu čistírny odpadních vod

07. 06. 2007

Stav obecní kanalizace, ochrana životního prostředí a nové podmínky vodoprávního zákona pro nakládání s odpadními vodami. To jsou hlavní důvody, proč se Mlázovice chtějí ucházet o dotaci z Evropských fondů a začínají s přípravou rozsáhlého projektu.

Mlázovice byly jednou z prvních menších obcí na okrese Jičín, které měly vybudovanou kanalizaci. Většina hlavních řádů je z padesátých a šedesátých let, některé dokonce z první republiky. Stav těchto systémů je již špatný, k velkému zhoršení rovněž došlo v devadesátých letech při plynofikaci obce, rekonstrukci vodovodu a pokládání telefonních a části energetických rozvodů do země. Připočteme-li k těmto okolnostem ještě velmi přísné podmínky novelizovaného vodoprávního zákona, který ukládá obcím provozujícím vlastní kanalizaci řadu povnností, dojdeme k výsledku, že je třeba se zajímat o možnou rekonstrukci.

Proto zastupitelé obce odsouhlasili na svém květnovém zasedání počátek přípravy projektové dokumentace na kompletní rekonstrukci kanalizace v obci, včetně výstavby čistírny odpadních vod. Odhad nákladů celé akce se pohybuje v řádech desítek milionů korun, vše lze realizovat pouze v případě, že by Mlázovice obdržely evropskou dotaci. Obec dále požádá o grant Krajského úřadu na spolufinancování projektové dokumentace, která bude stát kolem 500 tisíc korun. 

V případě, že by obec byla úspěšným žadatelem a akci realizovala, hodlá zůstat i nadále provozovatelem, protože se domnívá, že tak dosáhne nejnižších nákladů, oproti vodárenským společnostem, které systém zatěžují nadbytečným aparátem a generují skrytý zisk.

Pokud by k výstavbě ČOV a obnově kanalizace došlo, obec by musela přistoupit k vybírání stočného od občanů (na úhradu nákladů za provoz systému a ČOV), nicméně tyto náklady by byly minimální a mnohem nižší než mají komerční vodohospodářské společnosti. Pro občany by to byla stále mnohem přijatelnější varianta, než si individuálně řešit budování vlastních čistíren u rodinných domů za desítky tisíc a hradit jejich provoz, tak jak ukládá nový vodoprávní zákon.

Zastupitelé si uvědomují, že se jedná o složitý, zdlouhavý a náročný proces, ovšem bylo nutné jej co nejdříve zahájit. Obec čeká obrovský kus práce v administrativě, přípravě projektů, finančním zabezpečení, majetkové evidenci pozemků a v řadě dalších oblastí. Uvedené úkony je však nutné podstoupit, pokud nechceme zaspat a výrazně si zkomplikovat podmínky provozu veřejné kanalizace nebo přenést na jednotlivé občany obrovské náklady a povinnosti.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!