Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 1

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Občané městečka mají možnost získat bezplatně kompostéry

04. 01. 2017

Jedná se o zajímavý projekt, jehož cílem je omezit vznik biologického odpadu. Zapojit se mohou i chalupáři.

Městečko tuto možnost připravilo ve spolupráci s Lázeňským mikroregionem. Každý vlastník nemovitosti, uživatel domácnosti nebo chalupář, má možnost získat nový plastový kompostér o objemu přibližně 1000 l. A to zcela zdarma.  Zájemci musí podat písemnou přihlášku (je přílohou Zpravodaje č. 12/2016 a je umístěna u tohoto článku na webu obce) na Obecní úřad v Mlázovicích,  nejpozději do pátku 27.1.2017. Pozdější podání žádosti a připojení se k projektu není možné. Proto je nutné během několika dní pečlivě zvážit své rozhodnutí. Totéž se týká i chalupářů, u nichž je problém, že se v zimních měsících v Mlázovicích nezdržují. Bohužel pravidla stanovená poskytovatelem dotace neumožňují odklad termínu.

Následně proběhne zpracování přihlášek a začne se zpracovávat analýza odpadů. Poté dojde k podání žádosti o dotaci z Operačního programu životní prostředí. Z větší části se jedná o evropskou dotaci, z části projekt financuje stát. V případě, že bude finanční podpora získána (a je to velmi reálné), uzavře Lázeňský mikroregion, prostřednictvím městysu Mlázovice,  smlouvu o bezplatné výpůjčce s jednotlivými občany. Po uplynutí pěti let se kompostér stane jejich vlastním majetkem.

Cílem projektu je snížení množství biologicky rozložitelné složky odpadu ukládané do popelnic, na skládky či sběrné dvory. Uživatel kompostéru, za cenu minimální práce, získá kvalitní přírodní hnojivo. Nezbavuje se toho nejcennějšího materiálu, který na zahradě má. Obcím se zmenší starosti s likvidací bioodpadu a klesnou náklady na odpadové hospodářství. Hlavní přínos je však ve významné podpoře ochrany životního prostředí.

 

 

 

Fotogalerie

Přílohy

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!