Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Nové energetické srdce domova důchodců

22. 11. 2023

Generální rekonstrukce kotelny zajistí spolehlivé dodávky tepla a teplé vody a také přinese organizaci značné ekonomické úspory.

Původní plynová kotelna byla uvedena do provozu po plynofikaci obce, v roce 1996. Sloužila tedy úctyhodných 27 let. Po třech dekádách se však nacházela v havarijním stavu a v posledních letech již hrozilo nebezpečí, že se objeví vady,  které nebude možné odstranit. O vysoké spotřebě energií, odpovídajících roku výroby zařízení, ani nemluvě.

Městečko, jako zřizovatel domova důchodců, se několik let snažilo zajistit prostředky na celkovou modernizaci technologie. Bohužel, v ČR neexistoval a i přes plané sliby úřadů ani dnes neexistuje, žádný vhodný dotační titul, ze kterého by bylo možné akci financovat. Zřizovatel (malá obec) ani organizace samotná, pochopitelně tak velkou částku ze svých zdrojů uvolnit nemohla. Přitom neustále hrozilo nebezpečí okamžité poruchy a nemožnosti opravy, což by v zimních měsících prakticky znamenalo okamžitou evakuaci více než padesáti klientů.

V rámci intenzivního hledání zdroje financování vstoupila obec do jednání s Královéhradeckým krajem, při kterém došlo k zásadnímu průlomu. Představitelé kraje poskytli městečku individuální grant ve výši 2 000 000 Kč, což umožnilo celou akci modernizace spustit. Celkové náklady se nakonec vyšplhaly na téměř 2,7 mil. Kč, o dofinancování nad rámec dotace se postarala obec a Domov důchodů Mlázovice z vlastních rozpočtů.

Zajištěním finančních prostředků ovšem problémy neskončily. Složitý postup realizace projektu za plného provozu sociálního zařízení, šibeniční termíny pro dokončení, nedostatek potřebných materiálových komponent a omezený rozpočet, odrazovaly případné uchazeče o převzetí zakázky. Nakonec se vše zdárně podařilo zajistit. Velkým pomocníkem bylo rovněž počasí, které umožnilo posunout spouštění nové kotelny až do října. Přitom v některých uplynulých letech se muselo začínat topit již koncem srpna.

Domov důchodců v Mlázovicích má nyní zbrusu novou technologii na vytápení a ohřev teplé užitkové vody. Vyměněny byly plynové kotle za nové kondenzační, zásobníky pro ohřev vody, elektroinstalace a regulace. Úpravy doznal komín, plynová přípojka a provedeny byly také drobné stavební úpravy prostor.

Ve fázi příprav projektu se rovněž zvažovala možnost vytápění různými druhy tepelných čerpadel, v kombinaci s fotovoltaickými panely. Veškeré zvažované varianty však nevycházely ekonomicky vůbec zajímavě a nepřinesly by žádné úspory. Všechna navrhovaná řešení byla naopak výrazně nákladnější (pořízení a provozní náklady). Proto padla volba logicky opět na plyn.

Rekonstrukcí kotelny skončilo velké období obav o funkčnost staré technologie. Energetické centrum nyní spolehlivě pokryje veškeré potřeby na vytápění budov domova a také poskytne dostatečné množství teplé užitkové vody. V neposlední řadě rovněž přinese citelné úspory ve spotřebě zemního plynu i elektrické energie. Nebýt velké vstřícnosti ze strany Královéhradeckého kraje, čekala by nyní pracovníky a klienty mlázovického zařízení další zima plná obav.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!