Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Nové dveře do kostela

10. 12. 2022

Díky finančnímu daru lze konečně jednoduše vstoupit do kostela.

Někteří lidé umí dělat dobré skutky i po své smrti. To platí také v případě našeho souseda, pana Jaroslava Sudka. Odešel po závažné nemoci v červenci 2021, ve věku pouhých 63 let. Přesto i v posledních dnech života mu leželo na srdci, aby mohl nějak pomoci svému okolí. Prostřednictvím své dcery, paní Petry Machačové, poskytl městečku velkorysý finanční dar v hodnotě 50 000 Kč na obnovu místního kostela.

Starosta městečka s paní Petrou Machačovou společně hledali, jak tento dar nejlépe využít. Nakonec se shodli, že ideálním řešením bude výměna vchodových dveří do kostela. Ty byly v havarijním stavu a nebylo je již možné pořádně zavřít. Dveře neměly ani žádnou historickou hodnotu, pocházely z běžné produkce někdejší dílny JZD Mlázovice. V ní je nechal počátkem 90. let minulého století vyrobit pan farář, jako náhradu za dosloužilý vstupní portál. Památková hodnota se v té době nijak neřešila, důležitá byla funkčnost. A tak byly vyrobeny klasické obyčejné palubkové dveře. Po třiceti letech však zcela dosloužily a při vlhkém počasí byl problém se do kostela vůbec dostat.

Městečko delší čas jednalo se státní památkovou péčí, která zásah na zapsané kulturní památce musela schválit. Bohužel se nedochovaly žádné záznamy, které by doložily skutečnou podobu původních dveří. Po několikaměsíční diskuzi se nakonec podařilo nalézt alespoň jednu fotografii v archivu Národního památkového ústavu z padesátých let. Jediná fotografie tak určila výslednou podobu nových vstupních dveří.

Byly vyrobeny z dubového masivu, stejně jako ostatní výplně otvorů kostela. Jsou dvoukřídlé, s vnitřními kazetami, osazeny historickými panty a klikou. Chrání je speciální odolný nátěr v odstínu teak, obdobně jako ostatní obnovená okna. Před montáží nových dveří městečko také zajistilo opravu poškozeného pískovce lemujícího rám dveří.

I když se už několik měsíců na nás Jarda divá „tam shora“, opět nezištně pomohl. Tak, jak to byl zvyklý dělat celý život. Každý, kdo vstoupí do kostela, si může na Jardu a jeho dobré srdce vzpomenout. Dveře jako symbolická brána vzpomínek. Moc děkujeme!

 

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!