Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Nové cesty slouží veřejnosti

04. 01. 2022

Mlázovice dostaly krásný vánoční dárek. V polovině prosince byly dokončeny práce na generální rekonstrukci dvou polních cest o délce 3,5 kilometru.

Místo vyjetých kolejí plných bláta, kaluží a mnoha po dešti nesjízdných úseků, přepychové asfaltky. Sen, který se proměnil ve skutečnost. To je výsledek dlouholetého snažení obce a Státního pozemkového úřadu.

Náklady projektu dosáhly téměř 35 milionů korun. Dílo financovala Evropská unie a státní rozpočet, prostřednictvím Ministerstva zemědělství ČR. Pro městečko je to velká pomoc, stavební úpravy takového rozsahu by si ze svých prostředků nemohlo nikdy dovolit. Díky realizaci projektu však bylo vyřešeno mnoho závažných problémů na majetku obce. Zbrusu nové jsou nyní polní cesty s příslušenstvím do Kamenska (2,2 km) a do Svatojanského Újezdu (1,2 km).

Přípravy projektu trvaly více než deset let. Nejprve bylo nutné provést Komplexní pozemkové úpravy celého katastru, poté vytvořit projektovou dokumentaci stavby, projednat stavební povolení a v neposlední řadě zajistit financování. Vlastní práce započaly začátkem letošních letních prázdnin. Jako první byla odtěžena původní zemina v celém profilu cest, v průměru 50 cm do hloubky. Na některých místech bylo neúnosné podloží a tak se hloubka sanací ještě zvětšovala.

Následovalo vápnění, které utužuje podklad cest, aby nové konstrukce bez poškození zvládly zatížení 40 tun, které mají některá lesnická nebo zemědělská vozidla. Poté se pokládaly a hutnily jednotlivé vrstvy kameniva a jako poslední přišlo na řadu asfaltování. Součástí rekonstrukcí byla instalace nových drenáží a propustků. Čistily se staré příkopy, někde vytvářely nové. Samozřejmostí je rozsáhlá úprava terénu či výsadba nových stromků.

Zvláštní kapitolou byla výstavba zcela nového mostu na Chotečském potoce, který vystřídal původní objekt nacházející se v havarijním stavu. Jednalo se o velmi složitou stavbu, založenou v nestabilním a silně zavodněném prostředí. Jenom hodnota tohoto mostu přesahuje dva miliony korun.

Díky realizaci tohoto zásadního projektu získalo městečko krásné nové cesty. Cesty, které jsou často využívané zemědělci, lesníky, sadaři, ale i cyklisty či turisty. Nyní na nich jistě přibudou také maminky s kočárky, bruslaři, děti na kolech a další občané, kteří je využijí k běžné relaxaci. Stejně, jak se stalo na opravené cestě k Horce. Vyřešily se rovněž problémy s vodní erozí poškozující dlouhodobě některé pozemky v okolí původních cest, které nebyly dobře provedeny a nerespektovaly původní odtokové poměry. Opravy propustků a výstavba nového mostu jsou rovněž zásadní pomocí. Pokud by obec tento výjimečný projekt nevyužila, musela by jejich opravu v dohledné době financovat sama.

Škoda jen, že jmenované cesty končí na hranici mlázovického katastru. Okolní obce totiž nemají provedené pozemkové úpravy a nemohou se o příslušné dotace ani pokusit požádat.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!