Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Nová strategie pro veřejné osvětlení a rozhlas

01. 06. 2009

Špatný technický stav vedení veřejného osvětlení a rozhlasu způsoboval stále větší problémy. Radnice proto přistoupila na neplánovanou, ale intenzivní obnovu obou systémů.

Hlavní trasy vedení rozhlasu a veřejného osvětlení v městečku byly položeny kolem roku 1971. Od té doby docházelo pouze k drobným opravám či rozšířením. Proto není divu, že se v posledních měsících začaly objevovat stále častěji různé poruchy. Sami občané často upozorňovali na vrčení reproduktorů rozhlasu, po každém větším dešti také přestávalo fungovat v různých částech osvětlení. Neviditelným, ale nejnebezpečnějším problémem, je stav kovových sloupů veřejného osvětlení. Stupeň jejich koroze je tak vysoký, že v části, kde přechází do země, jsou znatelně ztenčeny a postupně hrozí riziko jejich pádu.

Proto se městečko rozhodlo, že musí v krátké době zahájit nutnou rekonstrukci. Vzhledem k tomu, že vedení je položeno v silnicích a chodnících po celé obci, nelze jednoduše vše najednou vyměnit. Rozsah výkopových prací a především finanční náklady by dosáhly nad rámec našich možností. Radnice využila probíhajících prací projektu Revitalizace veřejných prostranství, spolufinancovaného z prostředků Regionálního operačního programu. Pod všechny nově modernizované chodníky se pokládají nové kabelové rozvody rozhlasu a osvětlení. Díky tomu jsou již veškerá vedení od rozvaděče do všech stran z Náměstí vyměněna, aniž by docházelo k mnoha výkopům a aniž by výměna stála vysoké náklady. Postupně bude pokračováno do všech směrů obce, společně s kabelizací vedení ČEZ nebo jinými stavebními aktivitami městečka v daných úsecích. Zamítnuta byla varianta instalace nadzemního vedení kabelu, který by trvale poškozoval vzhled městečka.

Řada obcí a měst si v posledních letech nechává namontovat systémy bezdrátového rozhlasu. To, že se nemusí nikde pokládat žádné kabely je velkou výhodou, ale vysoké pořizovací a také provozní náklady tento systém znevýhodňují oproti klasickému kabelovému. Baterie v amplionech, které rozhlas napájejí, se musí kompletně vyměňovat každé dva roky. A protože rozvody osvětlení se musí stejně pokládat do země, není problém společně instalovat i kabely pro rozhlas.

Proto se městečko nenechalo zlákat vábivými nabídkami mnoha firem a řeší si modernizaci ve své režii. Pro rozhlas jsou využívány velmi kvalitní reproduktory jediného českého výrobce PERYMONT Brno, které oproti levným asijským napodobeninám zaručují výborné parametry. V oblasti veřejného osvětlení jsou montovány dva typy svítidel. Na silnice III. třídy (Mlázovice-Choteč, Konecchlumí a Šárovcova Lhota) jsou instalována svítidla ASTRA II italského výrobce NORDEX a ve všech zbylých lokalitách sadová rakouská svítidla Siemens – Siteco. V obou případech se jedná o špičkové výrobky, které kromě vynikajícího designu mají minimální spotřebu elektrické energie, vysokou životnost a zanedbatelné náklady na provozní údržbu. Nové stožáry, na které jsou svítidla montována, jsou ošetřeny žárovým zinkováním ochraňujícím sloup minimálně 50 let před korozí.

Veškeré práce na sítích rozhlasu i veřejného osvětlení jsou prováděny v průběhu měsíců tak, aby zásadním způsobem nenarušily provoz a zvýšily kvalitu obou systémů zajišťujících bezpečnost obyvatel.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!