Malebné městečko v překrásném
kraji na hranici Českého ráje a Podkrkonoší.
04. 06. 2020
V uplynulých desetiletích plánovala obec různé aktivity. Řadu z nich se podařilo dokončit, některé zůstaly jen na papíře. Veřejnosti zcela utajené byly plány na výstavbu v areálu kanceláří bývalého JZD.
I když byla přestavba a přístavba Radnice dokončena v roce 1982 a Mlázovice tím získaly prostory kompletní občanské vybavenosti, o kterých se většině obcí v té době mohlo jen zdát, již o 5 let později se zrodily myšlenky na vybudování rozsáhlého komplexu, který měl rovněž z velké části sloužit veřejnosti.
V roce 1987 se začala zpracovávat architektonická studie na výstavbu „Kanceláří a společensko – rehabilitačního střediska“. Investorem mělo být tehdejší JZD Mlázovice. Bez zajímavosti jistě není, že samotnou přípravu projektu odmítly zpracovat regionální projekční kanceláře a proto úkol přebrala Architektonická služba zařízení ČFVU v Praze 1. Odpovědným projektantem se stal Ing. arch. Petr Kutnar, mlázovický rodák a tehdejší chalupář, který je autorem přestavby obecní Radnice. Sám stál za mnoha významnými projekty v ČR, podílel se například na přestavbě stadionu E. Rošického v Praze, projektoval nemocnici Na Homolce či rekonstrukci Divadla Na Zábradlí.
Třípodlažní budova měla vyrůst na pozemcích vedle bývalých kanceláří JZD (tzv. Kremlu) v Nádražní ulici a měla zaplnit celou proluku až k ulici Pod Macnarkou. V poslední etapě se měla stavebně propojit s již stávajícím administrativním objektem JZD, který by byl zcela modernizován. Celková kubatura budovy měla přesáhnout 13000m3, což dokresluje její obrovský rozsah.
Kromě moderních 16 kanceláří družstva zde měly vzniknout 2 zemědělské laboratoře, výpočetní středisko, archivy a sklady. Dále se zde počítalo s vybudováním knihovny s čítárnou, učebnami, proskleným atriem s kašnou, síní tradic a také krytem civilní ochrany. Projekt rovněž zahrnoval nové společenské prostory a zázemí pro spolkovou činnost. Velká část budovy byla určena pro rehabilitační činnost, nechyběla dokonce ani sauna. V objektu byla plánována i bytová jednotka, pokoje pro ubytování sezónních brigádníků, garáže a rozsáhlé technické zázemí.
Změna poměrů v roce 1989 a následné problémy zemědělských subjektů podobné projekty smetly ze stolu. Je otázkou, zda-li by se stavba někdy realizovala. Velkorysé plány počítaly s investicí přesahující 8 mil. Kč, což při dnešních cenách odpovídá více než 60 mil. Kč (bez DPH a vybavení). Tak velké prostředky by nemohlo zemědělské družstvo poskytnout ze svého majetku, akci by musel výrazně podpořit stát.
Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!