Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Neuskutečněné projekty: Společensko – rehabilitační středisko

04. 06. 2020

V uplynulých desetiletích plánovala obec různé aktivity. Řadu z nich se podařilo dokončit, některé zůstaly jen na papíře. Veřejnosti zcela utajené byly plány na výstavbu v areálu kanceláří bývalého JZD.

I když byla přestavba a přístavba Radnice dokončena v roce 1982 a Mlázovice tím získaly prostory kompletní občanské vybavenosti, o kterých se většině obcí v té době mohlo jen zdát, již o 5 let později se zrodily myšlenky na vybudování rozsáhlého komplexu, který měl rovněž z velké části sloužit veřejnosti.

V roce 1987 se začala zpracovávat architektonická studie na výstavbu „Kanceláří a společensko – rehabilitačního střediska“. Investorem mělo být tehdejší JZD Mlázovice. Bez zajímavosti jistě není, že samotnou přípravu projektu odmítly zpracovat regionální projekční kanceláře a proto úkol přebrala Architektonická služba zařízení ČFVU v Praze 1. Odpovědným projektantem se stal Ing. arch. Petr Kutnar, mlázovický rodák a tehdejší chalupář, který je autorem přestavby obecní Radnice. Sám stál za mnoha významnými projekty v ČR, podílel se například na přestavbě stadionu E. Rošického v Praze, projektoval nemocnici Na Homolce či rekonstrukci Divadla Na Zábradlí.

Třípodlažní budova měla vyrůst na pozemcích vedle bývalých kanceláří JZD (tzv. Kremlu) v Nádražní ulici a měla zaplnit celou proluku až k ulici Pod Macnarkou. V poslední etapě se měla stavebně propojit s již stávajícím administrativním objektem JZD, který by byl zcela modernizován. Celková kubatura budovy měla přesáhnout 13000m3, což dokresluje její obrovský rozsah.

Kromě moderních 16 kanceláří družstva zde měly vzniknout 2 zemědělské laboratoře, výpočetní středisko, archivy a sklady. Dále se zde počítalo s vybudováním knihovny s čítárnou, učebnami, proskleným atriem s kašnou, síní tradic a také krytem civilní ochrany. Projekt rovněž zahrnoval nové společenské prostory a zázemí pro spolkovou činnost. Velká část budovy byla určena pro rehabilitační činnost, nechyběla dokonce ani sauna. V objektu byla plánována i bytová jednotka, pokoje pro ubytování sezónních brigádníků, garáže a rozsáhlé technické zázemí.

Změna poměrů v roce 1989 a následné problémy zemědělských subjektů podobné projekty smetly ze stolu. Je otázkou, zda-li by se stavba někdy realizovala. Velkorysé plány počítaly s investicí přesahující 8 mil. Kč, což při dnešních cenách odpovídá více než 60 mil. Kč (bez DPH a vybavení). Tak velké prostředky by nemohlo zemědělské družstvo poskytnout ze svého majetku, akci by musel výrazně podpořit stát.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!