Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Není odpad jako odpad aneb jak třídit ještě lépe

28. 09. 2013

Městečko připravilo zajímavý seminář o životním prostředí a novinkách v oblasti třídění a využití odpadů.

Každý, kdo zavítal ve čtvrtek 26. září 2013 odpoledne do zasedací místnosti obecního úřadu, se musel ihned mezi dveřmi trochu pozastavit, jak to tam vypadá. Na zemi bylo rozloženo několik prázdných obalů a kolem do kruhu rozestavěné židle. Vše bylo totiž připraveno na zajímavou přednášku.

Akci uspořádalo městečko Mlázovice, jako součást udržitelnosti projektu „Revitalizace veřejných prostranství městysu Mlázovice“, který byl realizován v letech 2008 – 2010. Ten zahrnoval rozsáhlé změny v centru obce týkající se rekonstrukce téměř 2000m2 chodníků (včetně vybudování bezbariérových vstupů), dále výměnu veřejného osvětlení v lokalitě či pořízení nových laviček. Významnou úpravou prošla také zeleň, vysázeny byly desítky stromů, stovky trvalek, růží a dalších rostlin. Akce byla významně financována z Regionálního operačního programu NUTS II. Severovýchod, dotace činila téměř 3 miliony korun. Spoluúčast městysu Mlázovice dosáhla 7,5%.

Letošní vzdělávací program připravilo Středisko ekologické výchovy a etiky SEVER z Horního Maršova. Jeho ředitel ing. Kvasnička přijel předat zájemcům nejnovější poznatky z oblasti odpadů a jejich využití. Přítomní hodnotili přednášku velmi kladně, předčila jejich očekávání. Vždyť také trvala namísto padesáti minut dvě hodiny. Velmi poutavou a aktivní formou se posluchači dozvěděli o problémech třídění odpadů v České republice, osahali si výrobky získané z recyklovaných surovin nebo měli ojedinělou možnost spatřit na vlastní oči surovou ropu. Nevěřícně také kroutili hlavami nad informací, že v Japonsku třídí obyvatelé velkých měst až 42 různých komodit odpadů.

Pozornost byla věnována také systému sběru a třídění odpadů v Mlázovicích, režimu sběrného dvora a možným vývojovým trendům do budoucna. Informace o místním systému doplňoval starosta městečka a pracovník sběrného dvora.

Část semináře byla věnována činnosti a poslání střediska ekologické výchovy, jeho projektům a plánům na příští léta. Zmíněny byly rovněž konkrétní výstupy projektu revitalizace prostranství realizovaného v centru obce. Jedná o plastové lavičky, jež jsou vyrobeny z recyklovaných plastů. A pracovníci městečka si je i s odstupem času velmi pochvalují. Jsou stále pěkné, vydrží veškerý nápor, stále si zachovaly původní barvu a nepodléhají povětrnostním vlivům.

Zajímavé a užitečné informace od profesionálů obohatily mlázovickou veřejnost, která již nyní třídí velmi odpovědně, čímž dává jasně najevo svůj kladný postoj k trvale udržitelnému rozvoji a ochraně životního prostředí.

 

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!