Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Návrh revitalizace zeleně na hřbitově dokončen

21. 03. 2011

Veřejnost se může seznámit s návrhem projektu revitalizace zeleně na mlázovickém hřbitově. Do konce dubna 2011 jej také může připomínkovat.

Během podzimu 2010 probíhala v Mlázovicích a Šárovcově Lhotě anketa, která měla zjistit názor veřejnosti na budoucí podobu mlázovického hřbitova. Naprostá většina veřejnosti se vyslovila pro radikální úpravu zeleně, především pro odstranění starých, nevzhledných tújí. Na základě výsledků průzkumu oslovilo zastupitelstvo městečka autorizovanou krajinářskou architektu Lenku Hladíkovou z Blešna, která je rovněž autorkou nedávno provedených parkových úprav centra městečka, aby zpracovala projekt revitalizace zeleně na hřbitově.

Městečko předem definovalo řadu požadavků. Především kombinaci neopadavého druhu túje s drobným listnáčem podél hlavní hřbitovní cesty. Neopadavé, stále zelné túje (Thuja occidentalis Smaragd) jsou použity podél okrajových cest. Vysazovány budou vzrostlejší kusy cca 1,5m vysoké. Prostřední cestu olemuje okrasný druh zakrslé třešně (Prunus fruticosa Globosa), která má kulovitý tvar korunky, drobné olistění a relativně malý kořenový systém. V rozích před kapličkou budou vysazeny dva kusy javoru babyka (Acer campestre Elsrijk) vysoké kolem 2m, takže již od počátku se místo dostatečně zazelená. Navržená varianta respektuje současnou podobu místa posledního odpočinku a používá druhy relativně domácí, které vydrží na náročných stanovištích.

Všichni zájemci se mohou s návrhem změn zeleně na hřbitově seznámit na Obecním úřadě v Mlázovicích. Do konce dubna 2011 k němu mohou také vznášet případné připomínky či návrhy. Poté bude projektová dokumentace definitivně dokončena. Se zahájením realizace se počítá koncem letošního roku. Týden po „dušičkách“ se začnou odstraňovat staré túje, na jaře proběhne výsadba nových stromů.

V dalších letech je plánována oprava kapličky, vyčištění a nátěry plotů i hřbitovní zdi, vybudování bezbariérového přístupu, úprava místa pro odběr vody, úprava stání pro auta a další drobné změny.V přílohách pod tímto článkem je osazovací plán a vizualizace návrhu.


Fotogalerie

Přílohy

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!