Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


„Na Závisti“ mají nový vodovod i kanalizaci

01. 11. 2020

Výměna zastaralé vodárenské infrastruktury předcházela naplánované rekonstrukci chodníků a komunikace.

Mlázovice se snaží pravidelně investovat do obnovy komunikací na svém území. Letos přišla na řadu místní komunikace „ Na Závisti“. Při diagnostice stavu inženýrských sítí, kterou městečko provádí vždy před rozsáhlými opravami, však bylo zjištěno, že je kanalizace v této lokalitě v havarijním stavu a také vodovodní řád není v nejlepší kondici.

Proto byla úprava silnice odsunuta až na rok 2021 a v letošním roce proběhla oprava vodohospodářské infrastruktury. Kanalizace, která je ve vlastnictví obce, prošla kompletní obnovou v letních měsících. Vyměněn byl hlavní řád, všechny přípojky, šachty i dešťové vpusti. Opravený úsek navázal na již hotové z předchozích let. Vlastní oprava však byla velmi komplikovaná, kvůli souběhu mnoha dalších inženýrských sítí s hlavním kanalizačním řádem. Potrubí bylo uloženo ve velké hloubce a problémy přinášelo také těsné sousedství zastaralých rozvodů vody. Několikrát se stalo, že kvůli výkopu vodovod praskl a tak se nejprve řešila jeho havárie a teprve poté se mohlo pokračovat na kanalizaci. Práce se proto protáhly a dělníci společnosti OBIS, kteří je prováděli, si mnohdy sáhli opravdu na dno.

Samozřejmostí zůstává, že si městečko samo zajistilo materiál na celou stavbu a dosáhlo tím nejnižší možné ceny komponentů, díky odběru přímo od výrobců. Zároveň má pod kontrolou vysokou kvalitu použitého potrubí, tvarovek a dalších prvků. Již deset let se v Mlázovicích nepoužívají žádné betonové komponenty pro kanalizaci, ale moderní plastové systémy, plovoucí poklopy, šachty i dešťové vpusti. Použitím těch nejlepších řešení se výrazně zvyšuje kvalita kanalizačního systému i komunikací a především prodlužuje jejich životnost.

Během podzimu přišla na řadu výměna vodovodu. Tu si vlastními silami provedla VOS Jičín, jako majitel a provozovatel soustavy. Nové rozvody doplnily již dříve položené úseky. Došlo také na výměnu hydrantů i sekčních uzávěrů. Kromě spolehlivosti dodávek je systém nyní také lépe regulovatelný a kvůli případným opravám není nutné uzavírat vodu ve velké části obce. Nové úseky se také vyhnuly soukromým zahradám, vše vede v obecních pozemcích.

V ulici Na Závisti jsou nyní veškeré inženýrské sítě nové. Na řadu přijde obnova chodníků a nová komunikace. Obyvatelé musí ještě nějaký čas přetrpět neutěšenou situaci kolem domů po provedených výkopech. Pokud počasí dovolí, s chodníky se začne ještě letos. Veškeré práce budou dokončeny příští jaro.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!