Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Na hřbitově dokončena nová výsadba zeleně

06. 04. 2012

Po 80 letech se kompletně obměnily stromy na místě posledního odpočinku. Bylo zde vysazeno 14 vzrostlých stromů a 35 neopadavých zeravů. Příští rok je plánováno pokračování obnovy provedením stavebních prací.

Již řadu let si mnoho obyvatel i nájemců hřbitovních míst stěžovalo na zanedbanou úpravu mlázovického hřbitova. Proto Radnice nejprve vyhlásila anketu, ve které zjišťovala názory na jeho budoucí podobu. Vrátila se více než stovka odpovědí, především z Mlázovic a Šárovcovy Lhoty. Na základě většinového přání veřejnosti bylo rozhodnuto o výrazné obnově hřbitova.

Začátkem loňského roku městečko zadalo projekt obnovy zeleně. Architektka Lenka Hladíková, mimo jiné autorka revitalizace náměstí, připravila několik variant, o kterých opět rozhodli občané. Finální verze byla dokončena a letos připravena k realizaci. Vzhledem k příznivému průběhu počasí provedli pracovníci městečka během zimních měsíců velmi komplikované kácení starých tújí. Následně byly vyfrézovány pařezy. I když to zpočátku vypadalo jednoduše, nemožnost zajetí traktorem do areálu a téměř šedesátka pařezů o průměru 70 cm – 90 cm dala odborné firmě pořádně zabrat. Navíc, v místech těsného kontaktu pařezu se základy hrobů, muselo být dřevo ručně odsekáno. Rovněž byly odstraněny čtyři staré lípy před hřbitovem, jejichž kmen byl uhnilý až k pařezu a které již několik let ohrožovaly okolí akutním pádem.

Následoval kompletní úklid hřbitova a příprava na novou výsadbu. Během měsíce března se na své stanoviště dostalo 12 ks okrasné višně Prunus fruticosa Globosa. Ta vytváří hlavní alej od vchodu ke kapličce. Jedná se o nenáročný strom s malou kulovitou korunkou, droboučkými květy i listy a malými kořeny. Opad na hroby by měl být minimální. Z obou stran kapličky je vysazen speciální druh javoru Acer campestre Elsrijk, zvýrazňující čelní pohled na hřbitov a tvořící jakousi zadní zelenou pohledovou stěnu. Použitý druh javoru je méně vzrůstný, odolný a tvoří korunu tvaru úzkého vřetene. Podél zbylých cestiček byla použita opět vzrostlejší forma zeravu, varieta Smaragd. Kromě stálozelenosti je použitý druh neopadavý a nerezne. Navíc bude upravován řezem tak, aby si zachoval požadovaný tvar.

V příštích letech je dále naplánována obnova kapličky, pískovcového kříže, hřbitovní zdi, parkoviště a dalších drobností. Práce budou pokračovat podle finančních možností městečka. Již nyní se ukazuje velká výhoda provedení většiny prací prostřednictvím vlastních pracovníků, protože tím obec ušetřila desetitisíce korun, které může použít jinde.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!