Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Na cestu „k jedenadvaceti“ byla nainstalována jednoduchá protierozní opatření

09. 09. 2008

Nové žlabové svodnice a terénní val by měly zamezit vytékání vody a bláta na frekventovanou komunikaci a na zahrady rodinných domů. Mlázovice se tím pokouší vyřešit letitý problém.

Městečko se snaží vyřešit dlouholetý problém s důsledky přívalových deštů, které zapříčiňují splachování bláta z okolních polí. Stejně tak zvýšené množství vody přitékající z lesnatých Chlumů páchá každoročně větší či menší škody. Několikrát ročně vyjíždějí mlázovičtí hasiči k úklidu komunikací od bláta, po vydatných deštích.

Mlázovice již před několika lety iniciovaly řadu jednání k tomuto tématu, zároveň zadaly vypracování odborné studie, která měla najít vhodná řešení. Odborníci tehdy doporučovali realizaci komplexních pozemkových úprav od bývalých Lázní až ke konci obce, směrem na Konecchlumí. Bohužel, roztříštěná držba půdy v této oblasti a neochota většiny vlastníků tento projekt zhatily. Poté se již nedělo téměř nic. A problémy přetrvávaly.

Radnice proto letos přišla s částečným řešením, od kterého si slibuje výrazné zlepší situace. Jak informoval starosta obce na veřejném zasedání, nemohou být učiněná opatření chápána jako všelék, ale určitě pomohou a je lepší se pokusit udělat alespoň něco, než se jen s obavami dívat na oblohu při každém větším dešti a stále jen pasivně chodit uklízet blátivou spoušť.

Začátkem září byly na polní cestu k „jedenadvaceti“ nainstalovány odvodňovací žlaby, které by měly přerušit proud dešťové vody, která vytékala na silnici (cesta fungovala jako koryto). Dále byl při vstupu do lesa instalován terénní val, jehož úkolem je odklon vody vytékající z lesní cesty na zmiňovanou cestu polní.

Podle účinnosti provedených protierozních opatření může být případně provedena ještě další dílčí úprava. Klíčová je rovněž používaná agrotechnika na přilehlých polích, především směr orby.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře
#1 | Hana Skrbková | 06. 10. 2008 22:20
je tak to je fajn snad to pomůže, bylo opravdu hrozmý když přišel silnější déšt a všechno bláto z pole steklo na silnici kde si ani řidiči kolikrát nebyly schopni přibrzdit.Vždycky to ucpalo kanály a odtok vedle plotu u Šídlů, pan Šídlo nebo Martin tam pak dolovali kameny a bahno aby to mohlo vůbec odtéct nehledě na to, že to po louce stékalo do zahrádek.
je to super nápad!!!*4*