Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Modernizovaná tělocvična již slouží sportovcům

31. 12. 2018

Poslední etapa rekonstrukce sportovní haly je u konce. Zateplovala se střecha a měnila podlaha.

Málokterá obec s necelými šesti sty obyvateli má k dispozici kryté sportovní zařízení. Veřejnost navštěvuje mlázovickou tělocvičnu od roku 1977, kdy byla nově postavena. Za tu dobu se v ní vystřídalo několik generací dětí, mládeže i dospělých, kteří ji využívali k mnoha sportovním i společenským aktivitám. Za čtyřicet let existence na ní ovšem zanechal zub času výrazné stopy. V roce 2012 stálo městečko před vážným rozhodnutím, jestli se pustit do oprav (a jakým způsobem) nebo nechat halu zavřít, protože sportování v ní přestávalo být bezpečné.

Zastupitelé neváhali a rychle rozhodli o celkové rekonstrukci. Vzhledem k finanční i technické náročnosti potřebných prací, byla modernizace rozdělena do tří etap. V létě roku 2012 přišla první na řadu výměna oken, demontáž staré vzduchotechniky, obnova osvětlení a vybudování zcela nového systému topení. Na tyto práce obdrželo městečko částečnou dotaci z Programu rozvoje venkova ČR.

O dva roky později se tělocvična opět na léto uzavřela a na podzim měli sportovci k dispozici zbrusu nové sociálky. Kromě nich byly opraveny stoupačky, svody dešťové vody, zatepleny stropy v šatnách a provedeny další doplňující úpravy.

Posledním problémem zůstával velmi špatný technický stav sportovní palubovky. Náklady na její výměnu nedovolovaly obci práce provést jen ze svého rozpočtu, proto se několik let Radnice pokoušela získat vhodnou dotaci. To se povedlo až v letošním roce. Součástí poslední fáze modernizace bylo také zateplení střechy a výměna střešní fólie.

Zatímco v případě střechy byl postup prací jasný, u podlahy se rozhořela několikaměsíční debata o tom, jaký druh by se měl v hale vybudovat. Přípomínalo to dilema ze známého českého filmu, zda se šípkovou nebo se zelím. V úvahu přicházela dřevěná palubovka na odpruženém roštu nebo podlaha z litého polyreutanu, taktéž na odpruženém roštu. Každé z řešení má nějakou výhodu a nevýhodu, rozhodování bylo velmi složité. Zástupci městečka kontaktovali několik firem, hovořili s řadou provozovatelů hal s různými systémy a nakonec se byli i osobně podívat na dvou referenčních stavbách.

I když se většina zastupitelů, po zhodnocení všech informací, klonila spíše k výstavbě dřevěné palubovky (není tak choulostivá na provoz a lze ji využívat i na jiné aktivity než na sport), nakonec se přiklonila k systému lité podlahy (ta je zase bezpečnější pro sportovce a děti, díky svému bodovému odpružení). Vyhověla tak přání většiny stávajících uživatelů tělocvičny, kteří tuto podlahu preferovali. Pro obec bude sice náročnější uhlídat v hale správný režim, aby podlaha vydržela bez úhony co nejdéle, ale volba a zdraví budoucích uživatelů byly rozhodující.

A tak během listopadu a prosince pracovníci městečka nejprve rozebrali starou podlahu a celá tělocvična byla vymalována. Poté přišla na řadu odborná firma, která provedla instalaci trojitého odpruženého roštu a poté lití pružné sportovní podlahy. Souběžně s tím bylo provedeno zateplení střechy, pokládka nové střešní fólie a výměna klempířských prvků. Ty jsou nově z bezúdržbového barveného hliníku. Díky novým izolacím je nyní v hale nejenom mnohem tepleji, ale městečko uspoří finance za její vytápění.

Třetí etapou byla definitivně ukončena kompletní obnova mlázovické tělocvičny, která trvala šest let a vyžádala si 2,5 milionu korun. Obdržené dotace ve všech etapách činily kolem 1 mil. Kč, letošní dotace, kterou poskytl Královéhradecký kraj z Programu obnovy venkova pro rok 2018, dosáhla 380 000 Kč. Sportovci, děti ze školky, rodiče sportujících dětí i všichni další uživatelé mají konečně k dispozici kompletně modernizovanou, krásnou a bezpečnou sportovní halu.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!