Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Moderní technika usnadní péči o zeleň

27. 04. 2019

Městečko zakoupilo profesionální komunální traktůrek JohnDeere, který zefektivní sečení trávy. Do budoucna by měl pomoci také se zimní údržbou chodníků.

Loni na jaře definitivně dosloužil zahradní traktor Viking, který prováděl údržbu obce deset sezón. Po celý rok 2018 bylo sečení travnatých ploch zajištěno vypůjčenou technikou a dále formou služby.

Zastupitelé pečlivě zvažovali, zda nakoupit nový stroj nebo nechat trvale trávu sekat prostřednictvím najatých zahradníků. Druhá možnost byla zamítnuta z důvodu vysokých finančních nákladů (cca o 40% dražší oproti zajištění vlastními silami) a malé flexibility údržby (obec by byla zařazena do předem stanoveného pořadí sečení a nebylo by možné zohlednit aktuální stav a potřeby).

Dále bylo nutné zvolit, jaký nový stroj městečko pořídí. Jednou z možností byl nákup malého zahradního traktoru (obdoba dosavadního). Druhá zvažovaná varianta znamenala pořízení profesionálního komunálního systému. Nakonec zvítězil nákup výkonnějšího stroje, který v posledních letech volí stále více měst a obcí. Moderní technika ušetří chybějící pracovníky, na malé obci zajistí sečení pouze jeden člověk. Proto byl v dubnu 2019 pořízen žací traktůrek JohnDeere 950R s hydraulickým výsypem koše až do výšky 2m.

Právě díky hydraulickému vysypávání koše je možné posečenou trávu ukládat do přistaveného kontejneru a ten rovnoměrně naplnit. Odpadá nutnost asistence dalšího pomocníka, který celý den přehazuje vysypanou trávu. Pochopitelně, nová technika je také výrazně výkonnější. Rychleji seče, lépe plní koš, který má zároveň dvojnásobnou kapacitu (takže snižuje zbytečné přejezdy). Dokáže sekat vyšší trávu, trávu po dešti, sbírat spadané listí, apod. Za zmínku stojí také rychlejší přesuny na místo práce.

Vzhledem k tomu, že se jedná o stroj určený pro náročné nasazení v komunálních službách, jeho předpokládaná životnost je až 20 let. Existuje na něj celá řada adaptérů pro různé druhy činností, městečko do budoucna uvažuje o nákupu radlice a zametacího kartáče na zimní údržbu chodníků. Nejprve však musí být chodníky na tento stroj připraveny (lze ho použít na nových zámkových dlažbách bez hran, schodů a dalších překážek).

I když se jednalo o velkou investici, radnice očekává zjednodušení údržby veřejných prostranství a snížení provozních nákladů na sečení trávy (mzdy, nafta, náhradní díly). Již první dny provozu ukázaly velké možnosti nového stroje. V době, kdy většině zaměstnavatelů, včetně obcí, chybí pracovníci a málokdo chce dělat manuální práce při údržbě, je nahrazení lidí výkonnější technikou jedinou možností, jak zachovat pěkný vzhled městečka i nadále.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!