Malebné městečko v překrásném
kraji na hranici Českého ráje a Podkrkonoší.
15. 04. 2009
Přijatá „chodníková novela“, která přenáší povinnost úklidu sněhu na chodnících z uživatele sousedícího domu na majitele pozemku, vyvolává řadu protichůdných reakcí. Zeptali jsme se na názor také starosty městečka pana Tomáše Komárka.
Pane starosto, jaký máte názor na změnu zákona, která přenáší odpovědnost za úklid sněhu z chodníků na obce?
Jsme svědky naprostého legislativního paskvilu. Radost z něj může mít jen předkladatel novely – pan senátor Kubera a pár jeho přátel – majitelů domů. Ale již od samého počátku je jasné, že nemůže fungovat, a to z řady důvodů.
Můžete to prosím nějak upřesnit?
V tisících obcí po celé zemi není dokončena digitalizace katastrálních map, což znamená, že existují tisíce míst, kde není vlastník pozemku na daném místě přesně znám. Pochybuji, že budou obce investovat desetitisíce či statisíce korun do Geometrických plánů, aby zjistily, kde ručí za případná zranění chodců. A to ani nebudu rozvíjet problém obtížné definice, co je vůbec z právního hlediska chodník. Na řadě míst je to více než sporné. Dalším podstatným faktorem je, že mnoho chodníkových ploch vlastní kraj či stát. Jenom v Mlázovicích vlastní Královéhradecký kraj doposud více než tři kilometry chodníků. Chci vidět, jak bude Krajský úřad či Úřad pro zastupování státu najímat po celé republice tisíce lidí na úklid sněhu. Již od počátku je jasné, že Parlament přijal zákon, který je neaplikovatelný.
A sama podstata věci? Jsou obce vůbec schopny úklid sněhu v takovém rozsahu zajistit?
Určitě ne. Obce nemají a mít nebudou potřebné finanční prostředky, techniku ani příslušný počet pracovníků na nutné práce. Vždyť mimo jiné i obce musí dodržovat Zákoník práce. Může mít každá obec připravena několik pracovníků, kteří budou někde sedět a čekat třeba několik týdnů „jen tak“, co kdyby náhodou začal padat sníh? A co když bude padat několik dní v kuse? Pak nemohou absolutně nárazový objem práce stíhat. Takový model je v praxi zcela nerealizovatelný.
Vlastník by se ale měl o svůj majetek starat a odpovídat za něj.
Všechno nelze posuzovat podle jedné šablony. Ve většině případů ano, ale jsou věci, které by se měly řešit zdravým rozumem. Stačí se zamyslet, proč to naši předci zařídili takto. Navíc se podobný případ posuzuje pokaždé jinak. Proč není odpovědný také stát za úraz či nehodu, která se stane na zledovatělé vozovce patřící státu? Tam má účastník silničního provozu (i chodec) smůlu. Nikdo neřeší, zda-li byl sníh odklizen či nikoliv. Zraněný nepřizpůsobil své konání stavu vozovky. A je to. Ale na chodníku za to může jeho vlastník. Proč se každému měří jiným metrem?
Jak se situace vyvine? Co se stane první zimu až začne sněžit?
V praxi to dopadne tak, že obce se musí připojistit proti případnému riziku plnění odpovědnosti za škody na neodklizeném chodníku. Řada lidí, kteří doposud před svými domy chodníky udržovali, alibisticky řekne, že žádný sníh uklízet nebude. Čím větší obec, tím více. Ať se o to postará obec, je na to zákon. Mimo realitu jsou rovněž prohlášení některých starostů, kteří tvrdí, že díky zvýšeným nákladům na uklízení sněhu zvýší poplatky za komunální odpad. To není možné, skladba tohoto poplatku je přesně definována zákonem, souvisí pouze s činnostmi odpadového hospodářství.
Co si myslíte o zákonodárcích, kteří pro novelu zvedli ruku?
Poslanci, kteří jsou na míle daleko vzdáleni realitě běžného života, přijali zákonnou normu, která je nespravedlivá, právně nepřesná, nevykonatelná. Svým rozhodnutím vnášejí do společnosti prostor pro další spory a nevraživost a posouvají naši zemi zase o pořádný kus mezi méně civilizované státy.
Děkujeme za rozhovor, redakce www.mlazovice.cz
Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!