Malebné městečko v překrásném
kraji na hranici Českého ráje a Podkrkonoší.
01. 12. 2011
Nejrozsáhlejší a nejdražší opravu střechy ve své historii má za sebou Kostel Nejsvětější Trojice v Mlázovicích. Výdaje přesahující 1,5 miliónu Kč pomohly odstranit havarijní stav hrozící zřícením celé konstrukce.
Když v roce 2009 přebíralo městečko kostel od církve bylo jasné, že bude nutné rychle provést některé opravy. To byl také jeden z hlavních důvodů převodu. Zastupitelé si uvědomovali, že farnost nemá prostředky na údržbu, proto by v dalších letech tato kulturní památka jen dále chátrala.
Do stavby se dlouhá léta, s výjimkou opravy fasády na náklady obce, neinvestovalo. Nejhorší byl stav střechy, do které na desítkách míst zatékalo. Při podrobnější prohlídce odborníci zjistili, že je vážně narušena statika krovu a hrozí propadnutí malé věže přímo do prostorů kněžiště. Proto byla zpracována podrobná projektová dokumentace a Mlázovice začaly intenzivně zajišťovat finanční prostředky na záchranu. Plánované metody opravy a použité materiály se podrobně konzultovaly se státní památkovou péčí.
V roce 2011 bylo městečko úspěšné se svojí žádostí o dotaci u Ministerstva kultury a obdrželo 500.000Kč. Společně s další dotací od Královéhradeckého kraje, z programu obnovy venkova, ve výši 428.000Kč, příspěvkem Římskokatolické farnosti ve výši 60.000 Kč a spoluúčastí obce ve výši 400.000 Kč se podařilo získat potřebnou částku a dlouho připravované práce mohly být zahájeny.
Na obecní úřad se obrátilo několik občanů, kteří se dotazovali, proč byla tak náročná akce zahájena až počátkem září. Obávali se, že ji nelze ukončit v průběhu trvání solidního počasí. Bohužel, jiná cesta nebyla možná, neboť informaci o přidělení finančních prostředků obdržely Mlázovice až koncem srpna 2011. Bez toho nebylo možné projekt zahájit.
Naštěstí, počasí bylo shovívavé a nejsušší podzim za posledních sto let umožnil téměř bezproblémový chod naplánovaných prací. Odborná firma provedla rozsáhlou opravu krovu, především nosné konstrukce malé věže. Kromě výměny patek trámů (celé nebylo možno vyměnit bez demontáže kompletního krovu), se tesaři soustředili na přizvednutí nosných trámů a věže, aby netlačily na kostelní klenby. Dále bylo provedeno nové laťování, očištění krovu a jeho impregnace proti dřevokazným houbám a hmyzu.
Mezitím byly provedeny nátěry obou věží horolezeckou technikou. Po špatných zkušenostech z minula aplikovali natěrači speciální dvousložkovou barvu německé výroby, která by měla mít dlouhou životnost a především zabraňuje odlupování částí nátěru uvolňováním nezoxidovaných částí.
Dále pokrývači položili pálenou střešní krytinu – tašky bobrovky. Kompletní výměny se dočkaly okapy, svody, úžlabí a další klempířské prvky. Vše je nově z barveného bezúdržbového hliníku s dlouhou životností.
Nová střecha je i na zákristii a její přístavbě. Tady bobrovky nahradily děravý plech. Na kostele byly rovněž instalovány sítě proti ptákům ve věžích a uklizena po sto letech půda. Při výčtu provedených prací se jeví jako detail oprava fasády a říms, které narušila voda zatékající z proděravěných okapů.
To, co se před několika lety zdálo jako nemožné, je skutečností. Mlázovický kostel se dočkal zbrusu nové střechy, s řadou dalších úprav a doplňků. Občané si mohou oddychnout, pád jeho střechy již nehrozí. Kulturní památka a dominanta městečka vstoupila s novým vzhledem do dalších let.
Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!