Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovické ohlédnutí za rokem 2010

08. 01. 2011

Pokles příjmu financí ze státního rozpočtu omezil v loňském roce počet realizovaných projektů. Přesto se však obyvatelé městečka dočkali většiny slíbených investic a oprav.

Citelný propad české ekonomiky v roce 2010 dopadl výraznou měrou i na hospodaření obcí, které jsou přímo závislé na obdržených financích od státu. Již počátkem roku se předpokládalo, že stát na daních vybere menší částky a tak se místní samosprávy držely při sestavování svých rozpočtů při zemi. Nejinak tomu bylo i v Mlázovicích, které připravily vyrovnaný rozpočet. V průběhu roku došlo k realizaci všech naplánovaných významných akcí.

Městečko dokončilo tříletý projekt „Revitalizace veřejných prostranství městysu Mlázovice“, na který obdrželo dotaci 92,5% z Regionálního operačního programu NUTS II. Veřejnost se v centru dočkala nových chodníků a drobných stavebních prvků, obnovy parkové zeleně, nového veřejného osvětlení i městského mobiliáře.

Opravena byla střecha na mlázovickém koupališti, kterou zničili vandalové. Nádrž se po loňské generální opravě dočkala nového nátěru, nerezového zábradlí i vydláždění okolních okapových chodníčků. Vyměněno bylo přítokové potrubí a napouštěcí ventily.

V novém zástavbovém území „Cihelna“ byla realizována první etapa výstavby komunikace a parkoviště pro návštěvníky sportovního areálu. Pokračoval prodej dalších stavebních parcel v této lokalitě a vyrostly zde již první dva domy.

Na finance náročná byla další část modernizace místní mateřské školy. V průběhu prázdnin dělníci namontovali nový strop a izolace, včetně moderních svítidel. V přízemí byly aplikovány sanační omítky, celá školka se dočkala výmalby a nátěrů všeho druhu. Na jaře pracovníci městečka také dokončili poslední část nového oplocení školní zahrady.

Již čtvrtým rokem pokračovala postupná výměna oken na společensko-správním centru Radnice. Po 130 letech restaurátoři obnovili kamenný kříž u kostela, provedena byla rovněž obnova Pomníku padlých na Náměstí.

Po 12 letech uspořádalo městečko další, tentokrát již VII. Sjezd rodáků a přátel městečka, který představil Mlázovice současné i v dobách minulých. Program sjezdu i doprovodné akce potěšily mnohé hosty, kteří na sraz dorazili. Z průběhu sjezdu bylo natočeno zajímavé DVD, což je od roku 1985 první oficiální filmový materiál o obci.

V rámci podpory hasičského sboru proběhla oprava podvozku cisterny, oprava dopravního vozu avia a motorové stříkačky „16“, generální oprava všech dýchacích přístrojů a namontováno zabezpečovací zařízení do zbrojnice.

S velkým ohlasem se setkalo obnovení provozu zubní ordinace v lednu 2010. Téměř po roce se podařilo městečku, po enormní snaze, sehnat nového kvalitního zubaře, který pokračuje v práci svého předchůdce.

V rámci péče o obecní les byly vysázeny tisíce sazenic jehličnatých i listnatých stromů, které nahradily vytěžené kusy, především kvůli kůrovcové kalamitě.

V průběhu celého roku se prováděla řada drobných oprav a modernizací, jako například výmalba zdravotního střediska, montáž zabezpečovacího zařízení v kostele, sanační omítky v prostorách skladů Radnice, výměna radiátorů a rozvodů topení na OÚ, několik oprav kanalizačního řádu, montáž nové regulace kotelny v bytovém domě Na Ohrádce, montáž nových vývěsek a úřední desky, výmalba schodiště Radnice současně s montáží nového osvětlení, renovace parket v jídelně Radnice a mnohé další.

Mlázovice také velmi intenzivně připravovaly několik projektů, které by měly být realizovány v letošním roce. Především se to týká přípravy technické dokumentace, stavebních povolení, výkupu pozemků a podkladů pro tvorbu dotačních žádostí.

Městečko, stejně jako v předchozích letech, velmi intenzivně pomáhalo při zajištění financování Domova důchodců. Díky tomu byl zabezpečen provoz včetně provedení nutných oprav a úprav zařízení.

Ve velkém tempu pokračovalo napravování majetko-právních vztahů ve vlastnictví pozemků, došlo k zaměření desítek pozemků, tvorbě geometrických plánů a následným nákupům a prodejům pozemků.

Obec se rovněž aktivně podílela na tvorbě jízdních řádů, které začaly platit v rámci optimalizace dopravy v kraji od června. Pro obyvatele Mlázovic se výrazně zlepšila dopravní obslužnost.

Jednotliví obyvatelé, hasiči i obec samotná, pomohli v srpnu při odstraňování následků ničivých povodní na Liberecku – finančně, materiálně i osobní pomocí. Pomoc byla odvedena vísce Višňová v Libereckém kraji.

V průběhu celého roku byly podporovány různé sportovní a kulturní akce (turnaje v tenise a volejbale, kino, divadlo, výstavy, sjezd rodáků), i programy pro děti (maškarní, pohádkový les, loučení s prázdninami, dětská představení v kině, střelecké závody a další). O Mlázovicích bylo natočeno několik televizních i rozhlasových reportáží, velký prostor jim věnoval také tisk.

Za jediný velký neúspěch roku 2010 lze považovat nedosažení na evropskou dotaci pro rekonstrukci sběrného dvora. Žádost bude letos opětovně podána. I přes značně napjatý rozpočet se městečko snažilo splnit své sliby a realizovat projekty, které zkvalitňují podmínky pro jeho občany. Přesto si nadále udrželo status obce, která nemá ani korunu dluhu.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!