Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovice zůstávají i nadále bez zubaře

05. 05. 2009

I přes maximální úsilí, které městečko vyvinulo při hledání nového zubaře, se nepodařilo náhradu zajistit. Ordinace zatím zůstává uzavřena.

Zpráva o konci zubařské praxe MUDr. Myšíka vyvolala v únoru letošního roku doslova pozdvižení, nejenom v Mlázovicích, ale v řadě dalších obcí. Do ordinace registrující 1200 pacientů dojížděli lidé z širokého okolí.

Protože ordinace i s vybavením patří městysu, byl okamžitě zahájen pokus o sehnání nového lékaře. Starosta městysu jednal se zdravotními pojišťovnami, řadou stomatologů z okresu, lékaři, kteří odešli v minulých letech do penze, se zdravotním odborem krajského úřadu, s lékaři z jiných okresů, zástupci stomatologické komory, i s absolventy minulých let, kteří odešli z regionu jinam. Ovšem zcela bezvýsledně. Všichni stomatologové, kteří široko daleko ordinují, mají zcela naplněné či spíše přeplněné kapacity a tudíž nepřichází v úvahu, že by někdo převzal v Mlázovicích obvod, ani částečně.

Neúspěšná byla rovněž snaha získat některého z letošních absolventů univerzity v Hradci Králové. Žádný z nich, až na výjimku, která je dávno dojednaná, nechce působit vůbec nikde na okrese Jičín. Poslední nadějí byla snaha získat na několikahodinový pracovní úvazek lékaře z Hradce Králové. Ovšem i ta pohasla.

Pár pacientů (většinou těch, jejichž rodinný příslušník chodí k jinému lékaři) získalo nového zubaře. Ti zbylí (v řádu několika stovek) jsou však nadále bez jakékoliv stomatologické péče. Ze zákona je povinna zdravotní pojišťovna sdělit pacientovi, který lékař se o něj postará. V praxi však i pojišťovny krčí rameny a o žádném stomatologovi v okrese Jičín, který by přijímal nové pacienty, neví.

V průběhu měsíce dubna vypsal Krajský úřad, na základě žádosti VZP, výběrové řízení na zubaře do Mlázovic, ale nepřihlásil se žádný uchazeč.

Městys Mlázovice je i nadále připraven poskytnou velmi výhodné podmínky případnému zájemci o provoz stomatologické ordinace, ovšem nejprve se musí někdo takový najít. Zatím to však vypadá, že by se musel stát nějaký zázrak, aby zubní ordinace v Mlázovicích opět otevřela dveře pacientům.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře
#1 | Tomáš Komárek | 05. 05. 2009 07:34
Vážení politici, vážené ministerstvo zdravotnictví. Gratuluji Vám k reformě českého zdravotnictví, která rozkvetla pod Vašima rukama a která zajistila občanům vskutku vynikající přístup ke kvalitní zdravotní péči. Při zuřivé honbě za uhájením nic neřešících regulačních poplatků, jste si jaksi nestačili všimnout, že ubývají zubaři. Nebo ano a nic s tím nedělali? Proč by to řešil stát (ministerstvo) a například zajistil větší počet absolventů? Na stomatologii se v ČR hlásí zhruba desetinásobek uchazečů, než je přijato – takže to není nezájmem o obor, ale totální neschopností státu zorganizovat školství oborů, jenž jsou potřebné. Další řešení: ekonomicky zavázat nové absolventy, aby zůstávali doma. Je sice hezké, že v cizině mají daleko větší příjem, ale studium jsme jim zaplatili my - čeští daňoví poplatníci, nikoliv jejich movití zahraniční klienti. Proto by nám to také měli vracet službou či penězi. Ale tohle z odpovědných lidí nikoho nezajímá. Problémy ať si vyřeší sám občan. Hlavně, když nepřestane platit. Vždyť páni ministři a pár dalších vyvolených se nechá ošetřit na některé z pražských klinik. Oni to mají blízko a mají na to prostředky. Ale co obyčejní lidé? Staří lidé, lidé z venkova, menších měst, děti nebo sociálně slabí. Ti si mají dojít ke kováři? Nejenom, že si nemohou lékaře vybrat, ale nemají vůbec kam jít! A těch třicet korun mohou třeba hodit do kanálu. Příklad z Mlázovic – skončil zubař, navíc důchodce. Tisícovku pacientů nemá kdo ošetřit. Obec může nabízet velmi výhodné podmínky. Nic nepomůže. Široko daleko není jediný zubař, který by měl volnou kapacitu. A pokud by odešli důchodci, systém úplně zkolabuje. V okolních okresech je to ještě horší. To se jistě nestalo ze dne na den. Kde je odpovědnost lidí, kteří za organizaci zdravotnictví berou nemalé peníze? Kdyby raději místo nechutných exhibicí v televizi pracovali. Koneckonců, proč by to dělali? Hlavně když jim plyne ze státního rozpočtu plat a mohou rozdělovat do správných firem veř. zakázky.