Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovice zůstávají i nadále bez zubaře

05. 05. 2009

I přes maximální úsilí, které městečko vyvinulo při hledání nového zubaře, se nepodařilo náhradu zajistit. Ordinace zatím zůstává uzavřena.

Zpráva o konci zubařské praxe MUDr. Myšíka vyvolala v únoru letošního roku doslova pozdvižení, nejenom v Mlázovicích, ale v řadě dalších obcí. Do ordinace registrující 1200 pacientů dojížděli lidé z širokého okolí.

Protože ordinace i s vybavením patří městysu, byl okamžitě zahájen pokus o sehnání nového lékaře. Starosta městysu jednal se zdravotními pojišťovnami, řadou stomatologů z okresu, lékaři, kteří odešli v minulých letech do penze, se zdravotním odborem krajského úřadu, s lékaři z jiných okresů, zástupci stomatologické komory, i s absolventy minulých let, kteří odešli z regionu jinam. Ovšem zcela bezvýsledně. Všichni stomatologové, kteří široko daleko ordinují, mají zcela naplněné či spíše přeplněné kapacity a tudíž nepřichází v úvahu, že by někdo převzal v Mlázovicích obvod, ani částečně.

Neúspěšná byla rovněž snaha získat některého z letošních absolventů univerzity v Hradci Králové. Žádný z nich, až na výjimku, která je dávno dojednaná, nechce působit vůbec nikde na okrese Jičín. Poslední nadějí byla snaha získat na několikahodinový pracovní úvazek lékaře z Hradce Králové. Ovšem i ta pohasla.

Pár pacientů (většinou těch, jejichž rodinný příslušník chodí k jinému lékaři) získalo nového zubaře. Ti zbylí (v řádu několika stovek) jsou však nadále bez jakékoliv stomatologické péče. Ze zákona je povinna zdravotní pojišťovna sdělit pacientovi, který lékař se o něj postará. V praxi však i pojišťovny krčí rameny a o žádném stomatologovi v okrese Jičín, který by přijímal nové pacienty, neví.

V průběhu měsíce dubna vypsal Krajský úřad, na základě žádosti VZP, výběrové řízení na zubaře do Mlázovic, ale nepřihlásil se žádný uchazeč.

Městys Mlázovice je i nadále připraven poskytnou velmi výhodné podmínky případnému zájemci o provoz stomatologické ordinace, ovšem nejprve se musí někdo takový najít. Zatím to však vypadá, že by se musel stát nějaký zázrak, aby zubní ordinace v Mlázovicích opět otevřela dveře pacientům.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře
#1 | Tomáš Komárek | 05. 05. 2009 07:34
Vážení politici, vážené ministerstvo zdravotnictví. Gratuluji Vám k reformě českého zdravotnictví, která rozkvetla pod Vašima rukama a která zajistila občanům vskutku vynikající přístup ke kvalitní zdravotní péči. Při zuřivé honbě za uhájením nic neřešících regulačních poplatků, jste si jaksi nestačili všimnout, že ubývají zubaři. Nebo ano a nic s tím nedělali? Proč by to řešil stát (ministerstvo) a například zajistil větší počet absolventů? Na stomatologii se v ČR hlásí zhruba desetinásobek uchazečů, než je přijato – takže to není nezájmem o obor, ale totální neschopností státu zorganizovat školství oborů, jenž jsou potřebné. Další řešení: ekonomicky zavázat nové absolventy, aby zůstávali doma. Je sice hezké, že v cizině mají daleko větší příjem, ale studium jsme jim zaplatili my - čeští daňoví poplatníci, nikoliv jejich movití zahraniční klienti. Proto by nám to také měli vracet službou či penězi. Ale tohle z odpovědných lidí nikoho nezajímá. Problémy ať si vyřeší sám občan. Hlavně, když nepřestane platit. Vždyť páni ministři a pár dalších vyvolených se nechá ošetřit na některé z pražských klinik. Oni to mají blízko a mají na to prostředky. Ale co obyčejní lidé? Staří lidé, lidé z venkova, menších měst, děti nebo sociálně slabí. Ti si mají dojít ke kováři? Nejenom, že si nemohou lékaře vybrat, ale nemají vůbec kam jít! A těch třicet korun mohou třeba hodit do kanálu. Příklad z Mlázovic – skončil zubař, navíc důchodce. Tisícovku pacientů nemá kdo ošetřit. Obec může nabízet velmi výhodné podmínky. Nic nepomůže. Široko daleko není jediný zubař, který by měl volnou kapacitu. A pokud by odešli důchodci, systém úplně zkolabuje. V okolních okresech je to ještě horší. To se jistě nestalo ze dne na den. Kde je odpovědnost lidí, kteří za organizaci zdravotnictví berou nemalé peníze? Kdyby raději místo nechutných exhibicí v televizi pracovali. Koneckonců, proč by to dělali? Hlavně když jim plyne ze státního rozpočtu plat a mohou rozdělovat do správných firem veř. zakázky.