Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovice zprovoznily meteorologickou stanici

28. 04. 2014

Na ploše Sběrného dvora byla spuštěna profesionální meteostanice. Díky přenosu dat na webové stránky městečka, jsou přesné, aktuální i historické údaje o počasí dostupné komukoliv.

Počasí v posledních letech překvapuje stále více lidí. V létě je zima, zimy jsou převážně bez sněhu. Stále častěji přicházejí kroupy nebo vichřice a způsobují nemalé škody. Proto se o meteorologii a předpověď počasí zajímá stále širší veřejnost. Velký rozmach zažily také prodeje domácích meteostanic, i když jsou jimi naměřené údaje spíše orientační. Nutno však dodat, že o počasí se lidé zajímají od nepaměti, stačí se podívat například na obsáhlé zápisy ve starých kronikách.

Novou, moderní kapitolu sledování přírodních jevů v regionu otevřela společnost Mlázovické služby s.r.o., která v dubnu letošního roku zahájila ostrý provoz profesionální meteorologické stanice v Mlázovicích. Hlavním důvodem byla povinnost monitorovat denně počasí na sběrném dvoře. Pro obec je také důležité znát předpověď a naměřené hodnoty pro rozhodování o zimní údržbě či preventivních opatřeních zabraňujících vyplavení některých lokalit přívalovými dešti.

Proto nakonec zvítězila právě varianta automatického zařízení. Vybrána byla velice kvalitní stanice americké firmy DAVIS, která je specialistou v oboru již několik desetiletí. Kalibrovaná čidla měřících přístrojů jsou umístěna přesně v souladu s doporučeními Českého hydrometeorologického ústavu, takže zjištěná data jsou do značné míry referenční a porovnatelná v celostátním měřítku.

A které veličiny dokáže zařízení zjišťovat? V tuto chvíli je měřena teplota, tlak a vlhkost vzduchu, směr, síla a nárazy větru, množství srážek a jejich intenzita. Dopočítáván je rosný bod, pocitová teplota či předpověď počasí. Veškeré naměřené hodnoty jsou databázově uchovávány a dále se z nich odvozují různé rekordy a statistiky. Výhledově se ještě uvažuje o instalaci modulu na měření UV záření, oblačnosti, výparu nebo vlhkosti půdy.

Obrovské využití údajů z meteostanice je umožněno jejím neustálým propojením s internetovými stránkami městečka. Data jsou obnovována každé dvě minuty, proto si mohou návštěvníci webu zjistit aktuální počasí v Mlázovicích, ať již jsou místní, z Prahy či z druhého konce světa. Kromě obyčejných veličin je meteosekce doplněna o řadu zajímavých grafů a výpočtů. Lze dohledat průběh počasí za celou dobu měření v jednotlivých dnech či měsících (např. kdy nejvíce pršelo, kdy byla minimální teplota, kdy foukal nejsilnější vítr, kolik dní v kuse nepršelo a mnoho dalšího). To půjde i po několika letech, takže informace o místním počasí bude velmi přesná a komplexní.

Meteorologická stanice byla z velké části financována ze sponzorského daru, zbylé prostředky věnovaly Mlázovické služby. Zařízení plní stanovené povinnosti, ale zároveň poskytuje veřejnosti užitečné informace, podle kterých se mohou o svých nadcházejících aktivitách rozhodovat technické služby, zemědělci, zahrádkáři, ale třeba i turisté.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!