Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovice získaly Kostel Nejsvětější Trojice

04. 08. 2009

Poprvé od roku 1725, kdy byl mlázovický kostel v současné podobě dokončen, patří městečku. To jej získalo, po téměř dvouletém procesu, počátkem srpna 2009. Zastupitelé si od převodu slibují větší možnost ovlivnění jeho technického stavu.

Myšlenka na převod stavby kostela z církve na obec se zrodila koncem roku 2007, při tvorbě rozpočtu městečka na rok 2008. Zastupitelé se tehdy rozhodovali, zda budou i nadále poskytovat Římskokatolické farnosti příspěvky na jeho opravy. Vzhledem k neúnosné administrativní náročnosti, odmítli ve složitém financování pokračovat. Zároveň se však jednoznačně shodli, že Kostel Nejsvětější Trojice je výraznou dominantou městečka a důležitou kulturní památkou, která by neměla zchátrat a být ostudou.

Proto byl starosta pověřen, aby zahájil jednání s příslušnými církevními institucemi o možném převodu do vlastnictví městysu. Původní návrh církve, aby byla převedena pouze samotná stavba s pozemkem, na kterém stojí, byl odmítnut jako nepřijatelný. Mlázovice požadovaly, aby došlo rovněž k převodu inventáře. Veškeré vnitřní vybavení kostela pochází z darů mlázovických občanů, určených právě pro tento kostel. Od samého počátku tvořil inventář soubor vybavení mlázovického kostela. Nebyl tedy žádný důvod, aby některé předměty byly odvezeny do depozitáře biskupství v Hradci Králové, což byl další návrh. Nakonec církev souhlasila s požadavky městečka a převod byl, po mnoha odkladech, počátkem srpna 2009, dokončen.

Mlázovice nyní vlastní významnou kulturní památku. Zastupitelé však nechtějí zatěžovat svůj rozpočet vysokými částkami, které by putovaly do správy kostela, na úkor jiných oblastí života. Jde spíše o možnost tvorby různých projektů k vyhlášeným dotacím na jeho obnovu (což dosavadní vlastník nečinil vůbec), zvýraznění při propagaci, možnost jeho využití na různé kulturní akce či takové detaily jako je řádná pojistka, kvalitní zabezpečení nebo běžná údržba.

Navenek se v podstatě nejedná o žádnou velkou změnu. Veškeré udržovací a obnovovací práce, které se na této kulturní památce za posledních 20 let vykonaly, byly organizovány a spolufinancovány obcí. Po změně vlastníka vše bude jednodušší a transparentnější. Využití kostela zůstane i nadále pro potřeby věřících beze změny, částečně může být rozšířeno o další vhodné akce.

A jaké jsou dlouhodobé plány týkající se obnovy památky? Nejprve se obec pokusí sehnat peníze na opravu střechy, která je v havarijním stavu. Nutná je i výměna shnilých oken, řešit by se měla rovněž vysoká vlhkost obvodového zdiva. Rozsáhlejší opravu by si zasloužily také varhany či zeď kolem původního hřbitova. To vše a mnohé další může být hotovo za pět let nebo za dvacet. Záleží na úspěšnosti získávání zdrojů financování. Veškeré kroky budou pečlivě konzultovány a koordinovány z hlediska důležitosti s příslušnými institucemi památkové péče.

Dokončený převod Kostela Nejsvětější Trojice chápe vedení městečka jako „sňatek z rozumu“. Při stávajícím systému financování církve by kostel v příštích letech jen chátral. Protože je významným kulturním dědictvím i stavbou, která vkládá obci typickou tvář, měl by zůstat atraktivní i pro další generace.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!