Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovice zakládají společnost s ručením omezeným

30. 07. 2011

Daňové změny, které platí od roku 2008, donutily městečko založit dceřinou společnost, která převezme namísto obce výkon některých podnikatelských činností. Bude to znamenat výrazné finanční úspory.

Finanční a hospodářská krize, která postihla ekonomiku koncem první dekády 21. století, měla významný vliv i na hospodaření měst a obcí. U malých sídel se k tomu ještě přidaly dopady velmi špatné novely zákona o účetnictví územně samosprávných celků, jenž vstoupila v účinnost 1. ledna 2008. Kromě zavedení řady nesmyslných a zbytečných úkonů, zásadně změnila metodu počítání obratu, ze kterého se stanovuje povinnost k registraci plátce daně z přidané hodnoty (DPH). Oproti předchozímu období se do obratu započítávají například i zálohy za topení, vodu, elektřinu u obecních bytů, které pro obec příjmem nejsou, ale přes účet obce jenom „protečou“ energetickým společnostem. Obdobné je to i u dalších činností, které obec musí vykonávat, ale vlastní zisk z nich nemá nebo jen minimální (nebere se v úvahu zisk, ale veškeré tržby bez ohledu na náklady).

Uvedená změna je další citelnou ranou a zátěží pro nejmenší obce, na které má nejsilnější negativní účinky. Zatímco jsme každou chvíli ve sdělovacích prostředcích svědky toho, jak velká statutární města pláčou nad tím, že musí seškrtat rozpočty filharmonií, zoologických zahrad či sportovních klubů, malé obce denně řeší, jak uhradí náklady za veřejné osvětlení, provoz školky, zdravotního střediska nebo mzdu lidí, kteří posečou trávu! Takže jakékoliv další výdaje ještě více omezí jejich provoz.

Mlázovice měly v nastalé situaci pouze dvě možnosti. Registrovat se jako plátce DPH a začít tak účtovat. Pro většinu malých obcí to však nemá pozitivní dopad – sice s DPH musí kompletně účtovat, ale jeho navrácení si nemohou uplatnit téměř nikde, protože neprovádí podnikatelské činnosti nebo jen v zanedbatelném rozsahu. Konkrétně by to znamenalo přijetí dalšího pracovníka na účetní agendy a obrovský nárůst administrativy s odhadovanými ročními náklady přes tři sta tisíc korun.

Proto představitelé městečka zvolili druhé řešení, které složitě hledali více než dva roky. Diskutovány byl mnohé cesty, nakonec jako nejvhodnější bylo vybráno založení vlastní společnosti s ručením omezeným, na kterou budou převedeny podnikatelské aktivity, a městečko se nebude muset stát plátcem DPH. Proto zastupitelé na svém veřejném zasedání 18. července 2011 odsouhlasili vznik společnosti Mlázovické služby, s.r.o.. Jediným vlastníkem bude obec, sídlem budova obecního úřadu. Jako jednatel byl zvolen starosta Tomáš Komárek, který bude funkci vykonávat zdarma. Nyní připravuje notář potřebné listiny k zápisu společnosti do obchodního rejstříku.

Hlavní náplní činnosti společnosti Mlázovické služby, s.r.o. bude péče o les, údržba krajiny, zahradnické práce, komunální služby a služby pro zemědělství. Živnostenské oprávnění však bude mít i na realitní činnost a správu nemovitostí, provozování vodovodů a kanalizací, technické služby, zednictví a další aktivity, které jsou plánovány.

Veškeré prováděné služby může společnost nabídnout i veřejnosti, na rozdíl od dosavadní praxe u obce. Zvýší se tak nabídka služeb pro mlázovické občany i chalupáře. Zahájení provozu se předpokládá v průběhu srpna 2011.

Založení společnosti Mlázovické služby, s.r.o. je rozhodně závažným krokem, který městečko učinilo. Zvýší se tím i obsah práce jeho zaměstnanců, nutná bude rovněž další kontrolní činnost zastupitelů. Pro Mlázovice má však velmi pozitivní vliv a je sebeobranou proti nesmyslným zákonům z dílny lidí, nemajících o fungování malých obcí ani tušení.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!