Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovice si připomněly 100. výročí vzniku republiky

29. 10. 2018

Příjemné sousedské posezení orámovalo skromné oslavy vzniku samostatného státu.

V neděli 28. října 2018 si napříč republikou občané různými způsoby připomněli vznik Československa před 100 lety. Městečko nechtělo pořádat žádné pompézní oslavy, ale přejít toto jubileum bez povšimnutí by také nebylo správné.

Proto byl připraven slavnostní program s různými aktivitami. Bohužel, již od rána se proti oslavám výrazně postavilo počasí. Teplota kolem nuly, vytrvalý déšť a silný vítr. I přes tato úskalí bylo ve čtrnáct hodin zahájeno kladení pietních věnců na počest našich předků. Starosta městečka, společně se starostou a velitelem mlázovických hasičů, položil první k Pomníku padlých na Náměstí, jako vzpomínku na mlázovické oběti první a druhé světové války. Zimě navzdory se ceremoniálu zúčastnilo poměrně mnoho místních občanů. Ti, všichni společně, po zapálení svíček, zazpívali českou a slovenskou státní hymnu.

Následoval podobný akt v areálu obecního Kostela Nejsvětější Trojice, kde všichni vzdali hold významným mlázovickým rodákům, ale i běžným občanům, kteří tu byli v minulých stoletích pochováni. Třetí věnec byl položen u křížku na místním hřbitově.

V 15 hodin se veřejnost sešla na malém náměstí, kde proběhlo vysazení "Lípy republiky". Strom nahradil jinou lípu, která byla vysazena na jaře loňského roku a nedokázala si poradit s extrémně teplým a suchým létem. Náměstí zdobí krásný, již vzrostlejší strom, který bude od prvního dne tvořit významnou dominantu lokality. Každý ze zúčastněných vzal do ruky rýč a přihodil část zeminy ke kořenům. Nechyběl krátký proslov, společný přípitek a fotografování. I když v tu dobu začalo ještě pršet, nikdo nelitoval, že se účastnil velmi zvláštního slavnostního okamžiku vysazení nové mlázovické „Lípy republiky“, tak jako mnoho našich předků před desítkami let. Někteří se jako děti účastnili také výsadby předchozí lípy v roce 1968 a na tuto událost krátce zavzpomínali.

Poté se všichni přesunuli do tepla Radnice, kde bylo připraveno sousedské posezení s promítáním starých fotografií obce a besedou s kronikářem. Zaplněná jídelna si nejprve vyslechla projev starosty městečka, ve kterém zdůraznil význam založení samostatného státu a také to, jak na něj byly předchozí generace Čechů hrdí. Zavzpomínal, že mnoho mlázovických rodin mělo ve svých řadách legionáře z několika front, kteří by se asi divili dnešnímu světu, ale dost možná i postojům svých potomků. Zdůraznil, že lidská sounáležitost se vytrácí už i na venkově a svět drtí sociální sítě, bezohlednost, přetvářka, konzum a globální korporace. Závěrem vyslovil přání, aby každý z nás více naslouchal druhým, dokázal se zastavit a pohovořit se svými sousedy a život dokázal brát trochu s  nadhledem.

Následovalo promítání fotografií a videí městečka za celou dobu jeho republikové historie, až do současnosti. Zajímavými materiály provázel Tomáš Čeřovský a Martin Vágenknecht, kteří prezentaci připravili. Kolem 19té hodiny se všichni rozešli domů, naplněni příjemnými zážitky z povedeného sousedského odpoledne.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!