Malebné městečko v překrásném
kraji na hranici Českého ráje a Podkrkonoší.
09. 05. 2011
V pátek 6. května 2011 proběhla informační schůzka vlastníků nemovitostí v katastru Mlázovice, kterou svolal obecní úřad. Účastníci vyjádřili velké znepokojení a rozpaky nad probíhajícím procesem digitalizace katastrální mapy.
Velmi ostrá slova na adresu státu, který přenáší své nepořádky na vlastníky domů a pozemků, zazněla v páteční podvečer na sále mlázovické Radnice. Vlastníci nemovitostí odmítají způsob digitalizace katastrální mapy Mlázovic systémem „od stolu“ bez zaměření skutečného stavu v terénu.
Přítomné občany seznámil starosta městyse Tomáš Komárek s připravovaným procesem digitalizace katastrální mapy. Dále vystoupil geodet Pavel Ježek, se kterým městečko dlouhodobě spolupracuje a vysvětlil veřejnosti různé odborné aspekty této problematiky. Na setkání dorazil i ředitel Katastrálního úřadu v Jičíně pan Pavel Řehák, který se snažil přítomné uklidnit tím, že i po provedené digitalizaci lze provádět upřesnění údajů. I on sám ale uznal, že tento způsob není ideální. Jde však o rozhodnutí státu z důvodu nedostatku finančních prostředků a časové tísně.
Proč takový rozruch? Po provedené digitalizaci hrozí, že nově vyznačené hranice v mapě nebudou odpovídat skutečným hranicím v terénu. Může dojít ke změně hraničních bodů či změně výměr pozemků. Lze říci, že dosavadní katastrální mapa je pouze přibližná (vznikala v malém rozlišení, dříve se vyměřovalo provázkem a krokováním, atd.). V kombinaci s různými neduhy, kterými byla ovlivněna v uplynulých staletích, je velmi pravděpodobné, že po její digitalizaci (formou překopírování v kanceláři) nebude na mnoha místech v městečku odpovídat realitě (hranám domů, plotů, zdí, silnic) a vnese pouze velký zmatek do vlastnických vztahů. Do budoucna může znamenat i značné sousedské spory či soudní pře. Vzhledem k upřesňujícím měřením, která byla provedena geodety v uplynulých letech v městečku a při nich zjištěným rozsáhlým nesrovnalostem, je tento scénář velmi reálný na většině území Mlázovic a osadě Mezihoří.
Co tedy mohou vlastníci nemovitostí dělat? Buď mohou ponechat vše jak je a věřit, že mají vše v pořádku. V tomto případě však mohou vystavit sebe i své potomky značným problémům v dalších letech. Nebo si mohou nechat své nemovitosti zaměřit autorizovaným geodetem, ovšem na své vlastní náklady. Pokud k zaměření dojde a okolní vlastníci se shodnou na současném průběhu hranic (jedná se o tzv. upřesnění průběhu hranice), poté je Katastrální úřad povinen při digitalizaci toto upřesnění převzít a vlastník tak má absolutní jistotu, že vše bude mít již navždy v pořádku.
Často se objevuje dotaz, od kterého roku jsou v minulosti prováděná zaměření korektní. Bohužel, úplnou jistotu mohou mít vlastníci až s geometrickými plány od 1.1.2007. U těch s dřívějším datem je dobré provést určitou revizi, pokud se jedná o zaměřování před rokem 1989, jeho jistota se snižuje. A všichni ostatní mají zase velmi velkou jistotu, že jejich hranice neodpovídá údajům v dosavadní katastrální mapě. Problém může nastat i v případech, kdy stojí ploty či zdi třeba 150 let a nikdo z rodiny nepamatuje žádné změny. Ani to nedává záruku pořádku.
Obecní úřad nabízí vlastníkům, kteří si budou chtít provést upřesnění hranic na své náklady, služby spolupracujícího geodeta Ing. Pavla Ježka, který nabízí za tyto práce velké slevy. Je to způsobeno jednak hromadnou objednávkou, jednak tím, že v posledních letech prováděl v městečku řadu měření, včetně liniových staveb, takže zde má mnoho bodů a výbornou znalost terénu. Objednávky na jeho služby lze uplatnit na OÚ, do konce května 2011. Samozřejmě je možné si tuto službu objednat i u jiných firem.
Vlastnictví a jeho zápis je jedním z nejzákladnějších práv dnešní společnosti. Je naprosto nepochopitelné, že stát plýtvá desítkami miliard z různých zdrojů za diskutabilní projekty, ale není schopen ani po dvaceti letech od listopadu 89 dát do pořádku stěžejní informace o vlastnictví nemovitostí. A nyní vše dohání procesem, který legitimizuje nepořádek a chyby.
Setkání se zúčastnila asi stovka lidí, další desítky se průběžně informují na obecním úřadě. Je jen s podivem, že v ostatních obcích Jičínska, kde je tato „divoká digitalizace“ rovněž prováděna, jsou všichni v poklidu. Zatím.
Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!