Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovice připravují zajímavé projekty i na letošní rok

24. 02. 2013

Městečko chystá v letošním roce řadu investičních akcí, ale zároveň se zaměří i na obnovu dosavadního majetku. Celkový počet realizovaných akcí bude záležet na úspěchu při získávání dotací.

Zastupitelé městečka schválili na svém posledním zasedání v prosinci loňského roku rozpočet na letošní rok. Finance jsou zajištěny na zajímavé projekty, které řeší z části havarijní stav a z části zkvalitňují občanům podmínky pro život v Mlázovicích.

Velmi důležité je pokračování revitalizace mlázovického hřbitova. Během jara dojde k opravám kapličky. Nejprve se rekonstrukce dočká střecha, poté budou provedeny izolace objektu proti zemní vlhkosti. V případě příznivého vývoje obecních příjmů je připravena také výměna oken a dveří. Určitě se také dostane na restaurování pískovcového kříže uprostřed hřbitova, který je v dosti žalostném stavu. Práce budou uskutečněny díky dotaci Lázeňského mikroregionu.

Samostatnou kapitolou je výstavba chodníku spojujícího hřbitov s počátkem obce. Dokončení již několik let brání nedostatek financí. V letošním roce Mlázovice žádají na tuto akci o dotaci z Programu obnovy venkova Královéhradeckého kraje. Veškerá povolení, výkupy pozemků i další nezbytné kroky jsou připraveny, čeká se „pouze“ na peníze.

Počátkem roku byla dokončena další etapa obnovy sálu Radnice. Po předchozí výměně stropu, osvětlení, topení, oken, nábytku či renovaci podlahy a obložení, byla v krátkém čase provedena obnova baru. Nové jsou sítě, podlaha, dveře, osvětlení a nábytek. Bar je nyní důstojným doplňkem obecního sálu.

Velkou finanční zátěží jsou modernizace obecních bytů. Poslední dva roky došlo k velkému pohybu nájemníků, čehož obec pochopitelně využívá k nutným opravám. Nově je také budován byt místo prostor původní ubytovny v č.p. 4.

Realizace se na jaře dočká mnoho let připravovaná a velmi nutná rekonstrukce přítokového vedení pro koupaliště. Dosavadní potrubí je v havarijním stavu, při prohlídce kamerou bylo zjištěno, že je na desítkách míst poškozené, spoje netěsní a přisávají hlínu, podél hřiště je prorostlé kořeny stromů. Do systému je také zaústěno odvodnění fotbalového trávníku. To vše způsobuje obrovské ztráty vody a ještě vážnější znečišťování vody v nádrži hlínou a živinami pro růst řas. Díky získání pozemků do vlastnictví městečka, na kterých vedení leží, již nic nebrání nutným opravám.

Obnoveno bude rovněž potrubí odvádějící vodu z prameniště „U Žabky“. Po sto letech je již dávno za hranou existence a tak přisává obrovské množství hlíny z polí a ucpává obecní kanalizaci.

Ani v letošním roce nezapomíná rozpočet na mateřskou školku. Během letních prázdnin je připravena kompletní rekonstrukce sociálního zařízení pro děti i personál, stejně tak kuchyňky. Vyměněny budou všechny inženýrské sítě, obklady a dlažby, sanita i topení. Realizace je nutná vzhledem k havarijnímu stavu rozvodu studené vody. Za poslední dva roky došlo k několika haváriím a jen díky velké náhodě nedošlo k výraznějšímu poškození vnitřního vybavení.

Druhou etapou bude pokračovat rekonstrukce mlázovické tělocvičny. Letošní část řeší sociální zařízení, šatny, nářaďovnu a zázemí. Vyměněny budou všechny sítě, obklady, podlahové krytiny, sanita a dveře.

Nový nátěr se objeví na střeše Radnice, dostavěny budou přístřešky pro obecní techniku na sběrném dvoře, konečnou úpravu dostane prostranství pro zeleň kolem hasičské zbrojnice. Intenzivně pokračují přípravy realizace projektu „Energetické úspory domova důchodců“, stavět se začne příští rok. Na viditelné změny se mohou těšit návštěvníci obecních webových stránek, které se v těchto dnech mění tvář.

Dceřinná společnost obce Mlázovické služby, s.r.o. bude doufat v přidělení krajské dotace na kontejnerový nosič za traktor. Pokud ji dostane, zkompletuje technologickou linku pro dopravu.

Na výsledek dotačního řízení rovněž čeká mlázovický kostel. Pokud obdrží dotaci dojde k restaurování hlavních oken, která již delší čas hrozí vypadnutím.

V letošním roce bude také zahájena rekonstrukce domu č.p. 75, který Mlázovice získaly do svého vlastnictví. Po jeho obnově (cca za 4 roky) bude pronajímán jako obecní bydlení. Během podzimu provedou pracovníci odborné firmy položení nového vodovodu v části Hořické ulice, který posílí potřebnou kapacitu.

Městečko nezapomene ani na své hasiče. Kromě běžných provozních výdajů přispěje na oslavy 110. výročí založení sboru, stejně tak na vybavení pro požární sport. Tradiční podpory se dočká i kultura a sport.

Velmi intenzivně budou pokračovat práce na komplexních pozemkových úpravách katastru a upřesňování vlastnických hranic v zastavěné části.

Teprve výsledky dotačních řízení uzavřou přesný počet jednotlivých akcí, které bude městečko v letošním roce realizovat. Stejně tak případné havárie. Přesto je jasné, že půjde o výrazný krok kupředu, obecní menu roku 2013 je bohaté. A to tradičně bez jakéhokoliv zadlužení. Mlázovice rovněž posílí systém realizace projektů svépomocí (tam, kde je to možné). Sice se jedná o náročný proces, ale nese výrazné úspory a lepší kontrolu kvality.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!