Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovice pokřtily jedinečnou publikaci, zájem byl obrovský

04. 04. 2016

Dlouho očekávaná kniha Martina Vágenknechta „Mlázovické domy a pohled do života v nich“ je na světě. Slavnostní křest proběhl v neděli 28. března 2016.

Kdy už bude? Na tuto otázku museli velmi často v posledních týdnech odpovídat pracovníci obce. Veřejnost netrpělivě očekávala zajímavou knihu z pera místního kronikáře. V neděli 28. března 2016 se všichni dočkali. Od 15.00 hodin proběhl slavnostní křest spojený s autogramiádou a sousedským posezením. Jídelna Radnice praskala ve švech. Devadesátka Mlázováků i mnohých hostů beznadějně obsadila všechna místa k sezení i stání, někteří mladší seděli i na zemi.

Přítomné nejprve uvítal starosta městečka Tomáš Komárek, který ocenil dlouholetou snahu Martina Vágenknechta o mapování mlázovické historie. Zásadní podle něj rovněž bylo, že kronikář nepožadoval autorský honorář, tudíž bylo možné knihu vydat za rozumnou cenu, dostupnou široké veřejnosti. K tomu přispěla také volba levné, ale kvalitní knihařské dílny.

Poté se slova ujal Josef Valenta, coby moderátor odpoledne. Navodil správnou atmosféru bilancí nejdůležitějších mezníků v historii obce. Krátce pohovořil o právě vydané publikaci a označil ji jako jednu z nejlepších, která kdy byla o Mlázovicích vydána.

Jako další promluvil pochopitelně také autor a hlavní celebrita odpoledne – Martin Vágenknecht. Posluchače seznámil s procesem vzniku knihy. Deset let sbíral významná data po matrikách, archivech, kronikách a dalších zdrojích. Poděkoval mnoha rodákům a pamětníkům za poskytnuté informace a cenné fotografie.

A pak nastal dlouho očekávaný okamžik. Kniha o mlázovických domech, zatím zakrytá ubrouskem a květinou, byla po slavnostním přípitku pokřtěna. Následoval její prodej spojený s autogramiádou. Prakticky všichni si chtěli nechat zapsat osobní věnovaní od autora.

Odpoledne vhodně doplnila projekce fotografií z dílny Tomáše Čeřovského. Jednalo se o zajímavé snímky z historie obce, které se do vydané publikace již nedostaly. Následovala debata účastníků a hromadné prohlížení právě zakoupené knihy. Vydařené sousedské posezení zakončila informace o plánech pořádat tématicky založené besedy každý rok.

Stručné informace o knize:
Formát A4, přes 300 stran, stovky fotografií domů ze současnosti i minulosti. Tvrdé barevné desky, šitá vazba, křídový papír. Obsahuje informace o dostupné historii všech starších čísel popisných v Mlázovicích a Mezihoří (200-300 let nazpět) i rodech, které v těchto domech žily. Cena publikace je 300 Kč (jedná se pouze o náklady, které stálo její vydání).
K 21.4.2016 je kniha již vyprodána, dotisk se neplánuje.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!