Malebné městečko v překrásném
kraji na hranici Českého ráje a Podkrkonoší.
22. 05. 2021
Strategický dokument nahradil původní z roku 2005, který již neodpovídal aktuálním potřebám.
Územní plán městečka nabyl účinnosti 12. května 2021. Jeho příprava trvala 2,5 roku. I když je to dlouhá doba, na běžné poměry se jedná spíše o rychlejší proces. Potěšitelné je, že tvorba plánu probíhala poklidně a vyhnuly se jí různé komplikace známé z jiných obcí. Dokončení by bylo ještě rychlejší, ale vše zbrzdila pandemie Covidu, kvůli které se musela několikrát odkládat veřejná projednání a déle se čekalo i na veřejná zasedání zastupitelstva. To poskytovalo součinnost a činilo různá rozhodnutí.
Co přináší nový územní plán běžnému občanu obce? Především ochranu před nechtěnými záměry různých investorů, které by nenávratně poškodily pěknou tvář městečka. Nyní již není možné v Mlázovicích postavit, bez souhlasu obce, větrnou či solární elektrárnu na zemědělské půdě, problematické průmyslové objekty a další nepatřičné komerční stavby. Přísněji je také regulována podoba nových domů. Stavebník si nepostaví např. srub, několikapatrový dům, dům s rovnou střechou, apod.. Na základě požadavků dotčených úřadů byly do dokumentace zapracovány další podmínky pro výstavbu tak, aby nové objekty odpovídaly venkovské zástavbě a zapadly do okolní krajiny.
Sporným, ale povinným faktorem, je rovněž nový limit pro výstavbu domu k bydlení, který nepovoluje stavbu domu na pozemku menším než 1000m2 (jedná se o nově vymezené stavební plochy). Ze strany státních úřadů je také silně omezena možnost další stavební činnosti na zemědělských plochách, což reálně zabrzdí rozvoj nové výstavby.
Textová část plánu je mnohem podrobněji zpracována. Je přesně definováno přípustné a nepřípustné využití jednotlivých ploch, čímž odpadá možnost různých výkladů ustanovení a dalších nejasností.
Územní plán Mlázovic nyní odpovídá plně platné legislativě a je vypracován v digitální podobě. Každý se s ním má možnost seznámit na webových stránkách obce, kde je trvale umístěn. Náklady na vypracování dosáhly 370 000 Kč, 150 000 Kč poskytl jako dotaci Královéhradecký kraj.
Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!