Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovice mají nové veřejné osvětlení

03. 10. 2019

Moderní a efektivní systém osvětluje městečko. Společně s ním byl vybudován i nový veřejný rozhlas.

Řadu věcí kolem sebe si člověk ani neuvědomuje a jejich fungování chápe jako určitou samozřejmost. A více si jich všímá pouze v případě, že je nemá k dispozici. To platí i pro provoz veřejného osvětlení obcí a měst. Využíváme ho prakticky denně, ale nijak zvlášť si ho nevšímáme. Jen do doby, než přestane svítit.

Původní soustava veřejného osvětlení v městečku pochází ze šedesátých a sedmdesátých let minulého století. V uplynulých letech se prováděla pouze jeho nejnutnější údržba, proto již vykazovalo známky značného opotřebení. Svítidla poskytovala jen zlomek své původní svítivosti. Stožáry byly na hranici své životnosti, vykazovaly známky rozsáhlé koroze, především v částech pod zemí. Stařičké hliníkové kabely, které světla napájely, zatěžovalo stále více poruch. Údržba veřejného osvětlení byla stále nákladnější a technicky náročnější. V některých případech i neproveditelná.

Proto obec uvítala, když společnost ČEZ zahájila kabelizaci svých rozvodů a k projektu se přidala. Naskytla se jí totiž jedinečná a neopakovatelná možnost přiložit své rozvody osvětlení do stejných výkopů. Což znamenalo velkou finanční úsporu a na mnoha místech i jediné technické řešení, protože veřejná prostranství jsou značně přeplněná ostatními inženýrskými sítěmi a další volný prostor zde již není. Navíc mnoho světelných bodů bylo v minulosti instalováno na betonových sloupech energetiků, které se po kabelizaci poroučely k zemi. Městečku tedy nezbývalo nic jiného než vybudovat veřejné osvětlení nové.

Mlázovice se vydaly jinou cestou než naprostá většina měst a obcí. Celkovou rekonstrukci provedly svými pracovníky, čímž ušetřily více než půldruhého milionu korun. K tomu mělo městečko plně pod kontrolou, jaký materiál se používá. Díky rámcovým smlouvám s výrobci či dovozci byly komponenty pořízeny za nejnižší možné ceny. Kabely počínaje, svítidly a sloupy konče.

Rekonstrukce kopírovala dvě etapy kabelizace rozvodů nízkého napětí. První proběhla v roce 2017, druhá byla dokončena letos. Městečko tak, s výjimkou jedné ulice, nainstalovalo nové osvětlení na celém svém území. Položilo několik kilometrů kabelů, vztyčilo téměř stovku sloupů a namontovalo nová světla. Mlázovice nepodlehly silnému tlaku různých obchodníků a použily osvědčená svítidla se sodíkovou výbojkou. Sice je někteří lidé mohou kritizovat jako neekologická, ale zase dobře svítí. A to je u svítidel nejdůležitější. Po podrobných posouzeních se jedná i o ekonomičtější variantu. Svítidla postavená na LED technologiích je nutné montovat v kratších vzdálenostech, na vyšších sloupech a jsou dražší. Výrazně vyšší pořizovací náklady se buď obci vůbec nevrátí, a nebo až za desítky roků.

V Mlázovicích nyní svítí moderní svítidla německého výrobce Siemens – Siteco, která se osvědčila po celé Evropě. Svítidla jsou bezporuchová, snadno udržovatelná, mají dlouhou životnost a po celou její dobu účinně svítí. Silnice III. třídy osvětluje model ST50, všechny ostatní místní komunikace a prostranství model Pilz. Vzhledem k ukončení výroby výbojkových světel již nebylo možné sehnat potřebný počet svítidel, proto lokalitu u koupaliště osvětlují svítidla Pilz s LED technologií. Jedná se ovšem o novou generaci LED, jejichž účinnost se blíží sodíkovým výbojkám a zvolená prostranství osvětlují dostatečně.

V průběhu stavby se řešila celá řada technických problémů, především souběh kabeláže a odstupy od jiných inženýrských sítí. Na řadě míst rozhodovaly centimetry. Ale nikde naštěstí nedošlo k tomu, že bylo nutné natáhnout nové kabely vzduchem. I když k tomu několikrát nebylo daleko.

Společně s novými světly městečko rekonstruovalo také veřejný rozhlas. I zde obec nepodlehla vábení obchodníků a opět vybudovala klasický „drátový“ rozhlas. Nemusí si tedy v budoucnu lámat hlavu s častými a nákladnými výměnami baterií ampliónů, jako je tomu u bezdrátových rozhlasů, řešit rušení vysílacího pásma jinými zdroji či se bát nefunkčnosti systému v případě delšího výpadku elektrického proudu (průběžně se nabíjí z veřejného osvětlení).

Díky novému osvětlení a rozhlasu má městečko postaráno o dva základní obecní systémy, na desítky let dopředu. Jeho tvář nehyzdí žádné sloupy, kabely ani jiná elektrická zařízení. Občanům slouží moderní a efektivní zařízení, to vše s minimálními provozními náklady.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!