Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovice chtějí získat kostel Nejsvětější trojice

24. 11. 2008

Zastupitelé schválili žádost o bezúplatný převod nejvýznamnější kulturní památky městečka do jeho vlastnictví. Chtějí se o ni lépe starat a pokusit se sehnat více peněz na potřebné opravy.

Mlázovický kostel je významnou, státem uznanou, kulturní památkou a také jednou z hlavních architektonických dominant obce. Díky řadě oprav, které byly provedeny v posledních deseti letech (fasáda, nátěry střech, opravy oken, opravy interiéru, apod.), je v relativně uspokojivém stavu. Obec byla hlavním organizátorem prací a také významným finančním přispívatelem.

Již nyní se však objevuje řada dalších zásahů, které bude v dohledné době potřeba vykonat, aby nedošlo k rychlému poškození dnešní podoby kostela. Protože však církev nemá dostatek finančních prostředků ani administrativních sil na jejich zajištění, je zřejmé, že bez zásahu městečka to nepůjde. Proto se zastupitelé rozhodli, že požádají Královéhradecké biskupství, které je právním správcem objektu, aby ho bezúplatně převedlo na městys Mlázovice. Po jednání s církevními představiteli se zdá, že tato varianta bude přijata a dojde k její realizaci. Tři obdobné případy byly již v našem kraji v minulosti realizovány.

Neznamená to však, že městečko bude omezovat své investice do jiných oblastí na úkor kostela. Chceme se snažit maximálně využít veškeré dotační zdroje na získání finančních prostředků na restaurátorské zásahy a opravy. Již nyní víme, že v dohledné době bude třeba provést výměnu dosluhující eternitové střechy, výměnu oken, zajistit sanaci proti zemní vlhkosti či řešit opravu obvodové zdi. V případě, že budeme při získávání dotací úspěšní, budeme provádět rekonstrukci, pokud ne, počkáme na příznivější roky. Pokud by však kostel zůstal ve vlastnictví bělohradské farnosti, výraznějších oprav by se pravděpodobně nedočkal a postupně by došlo k jeho chátrání. Městečko chce tuto situaci řešit relativně včas, ne za pár let, kdy bude řada prvků v havarijním stavu. Naší výraznou snahou je zachovat toto kulturní dědictví i pro další generace.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!