Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Městečku konečně patří pozemek kolem kostela

01. 09. 2015

Nekonečný příběh je u konce. Mlázovice získaly do svého vlastnictví po osmiletém snažení důležité veřejné prostranství.

V roce 2008 se městečko stalo vlastníkem Kostela Nejsvětější Trojice a pochopitelně i stavební parcely, na které stojí. Předcházela tomu dlouhá diskuze zastupitelů, zda si správu kostela vzít na starosti. Jednoznačně převládl názor, že se obec bude o tuto zapsanou kulturní památku, která je dominantou území, starat lépe.

Nikdo ovšem netušil, jak velký problém nastane s převodem pozemku kolem kostela. Začal neuvěřitelný příběh, jehož rozuzlení nastalo až v průběhu srpna 2015. Z doby, kdy byl kostel státu, patřila sousedící parcela vlastnicky také státu a nesla „církevní plombu“, což znamenalo, že je blokována pro účely případné církevní restituce. Nastal tak zajímavý paradox, že stavba kostela již patřila obci, ale pozemek, který byl kvůli kostelu blokován, nemohl být převeden. Došlo alespoň k jeho dlouhodobé výpůjčce, aby jej obec mohla udržovat v uspokojivém stavu.

Převod řešil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. V průběhu let se na jeho jičínském pracovišti vystřídalo několik ředitelů, což komplikovalo připravovaný proces. Vše zásadně ovlivnil také zákon o narovnání vztahu mezi státem a církvemi (tzv. církevní restituce) a nové lhůty z něj vyplývající.

Mlázovice se snažily uplatnit nárok na okamžitý bezúplatný převod, protože v tomto místě se nachází bývalé veřejné pohřebiště, ale různorodé výklady státních pravidel nadějné řešení zhatily. Proto nezbylo než počkat, až uplyne lhůta pro podávání žádostí ze strany církve o navracení majetku. Protože římskokatolická církev pochopitelně v tomto případě nárok neuplatnila, bylo možné zahájit proces převodu. Ovšem až po uplynutí další roční ochranné lhůty.

Ledy se pohnuly na jaře letošního roku a vytoužená smlouva mohla být podepsána. Koncem srpna pak katastrální úřad provedl její vklad a městys Mlázovice se stal vlastníkem parcely se symbolickým číslem jedna.

Tím ovšem problémy obce zdaleka nekončí. Vzhledem k tomu, že součástí pozemku je pískovcová zeď lemující celý areál, která je také zapsanou kulturní památkou, začínají další starosti s organizací její opravy a zajištěním financování. Je totiž v katastrofálním stavu. Části zdi jsou již rozebrané, části se bortí a ohrožují své okolí. Její délka a složení napovídají, že celková rekonstrukce bude trvat dlouhé roky. Nyní se vše konzultuje s památkáři a také projektantem, aby navrhl nejvhodnější řešení stavebních prací.

I když městečko čeká ještě mnoho práce a finančních výdajů, změna vlastnictví důležitého pozemku v samém centru obce je velmi důležitá a potěšující. Návštěvníci kostela a jeho okolí, ale i předci, kteří v místě po staletí odpočívají, zde konečně získají klid a důstojné prostředí.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!