Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Městečko zrekonstruovalo dům č.p. 75

12. 06. 2024

Opravený objekt slouží k nájemnímu bydlení.

Obec získala dům do svého vlastnictví již v roce 2008. Dlouhou dobu se řešilo, co s ním. Byl v havarijním stavu, morálně i fyzicky zcela opotřebován. Proto úvodní úvahy směřovaly k jeho demolici. Vzhledem k tomu, že celá řada sousedních domů tvoří jeden celek, hrozilo riziko, že při jeho odstranění začnou mít problémy se statikou majitelé sousedních nemovitostí. Proto nakonec zvítězila myšlenka generální rekonstrukce.

Nejprve přišla na řadu demolice „nelegálně“ postavené, polorozpadlé stodoly. Zároveň s tím byly dořešeny drobné pozemkové nesrovnalosti a opraveny hranice v katastrální mapě. V té době byla nejdůležitější oprava vazby a výměna střešní krytiny, společně s veškerými klempířskými prvky. Poté následovalo podříznutí celého domu a izolace proti zemní vlhkosti.

Jako další se realizovala výměna stropních konstrukcí, podlah, schodiště a nenosných příček. Hrubá stavba byla dokončena v roce 2015.

Následně se práce na dlouhou dobu zastavily. Městečko na ně nemělo finanční prostředky. Realizovaly se velké projekty z evropských dotací a ty musely být spolufinancovány z obecního rozpočtu. Zároveň radnice řešila některé havarijní stavy, převzetí provozu Pošty, Restaurace, kostela, atd.. Svá negativa přidalo "období Covidové". Stavba v Přádově ulici byla proto několik let zakonzervována.

V roce 2022 se vše znovu rozeběhlo. Provedly se instalace veškerých inženýrských sítí, včetně přípojek, opravilo podkroví. Dům dostal nová okna a dveře, vnitřní omítky i venkovní fasádu se zateplením. Vybudoval se nový systém topení. Poté se prováděly obklady a dlažby, pokládaly podlahové krytiny, instalovaly interiérové dveře, kuchyň nebo sanitární předměty. Veškeré použité materiály a technologické postupy byly voleny s ohledem na co největší bezúdržbovost a co nejdelší životnost.

Díky kabelizaci rozvodů společnosti ČEZ se také velmi pozitivně projevilo odstranění uličního nástřešáku, který nesl elektrické vedení z několika stran a značně hyzdil celý dům. O zatékání do střechy, špinění fasády stékající rzí nebo namrzající skapávající vodě na chodníku ani nemluvě.

Od roku 2023 v domě bydlí noví nájemníci. Poslední třešničkou byla oprava přilehlého chodníku, vybudování parkovacích míst a oplocení, které se dokončily před pár týdny.

Pro obec se jednalo o technicky i finančně velmi náročnou stavbu. Celkové náklady na generální rekonstrukci dosáhly 4 milionů korun. Vzhledem k vysoké míře inflace v posledních letech se i ekonomicky jedná o rozumný projekt, protože dům má zhruba hodnotu celkově vložené investice. Jako přidanou hodnotu celé akce zastupitelé chápou získání dalšího nájemního bytu, kterým lze podpořit mladé rodiny. V neposlední řadě na malém náměstí zmizel nevzhledný objekt, který chátral několik desetiletí.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!