Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Městečko získalo budovu č.p.12 na Náměstí

12. 05. 2020

Téměř po třiceti letech se stavba vrátila opět do vlastnictví obce.

Obec využila předkupní právo uzavřené před několika lety a v lednu tohoto roku získala do svého majetku vícepodlažní dům č.p. 12, který leží na rohu náměstí a Jičínské ulice. 

Byl postaven v roce 1842, po požáru předchozího dřevěného stavení. V průběhu své existence prodělal řadu přestaveb a přístaveb. Rovněž jeho využití bylo různorodé. Byl zde „Hostinec u zeleného stromu“ i několik obchodů. V roce 1950 dům využívala Občanská záložna, také tu sídlila správkárna obuvi. V těchto letech patřil obci – tehdejšímu místnímu národnímu výboru. Poté byly v prvním patře vybudovány byty, v přízemí se provozovalo holičství a prodejna obuvi. V roce 1992 byl navrácen v restituci a majitelé ho pronajímaly jako byty a provozovny. Později všechny prostory pronajali jako byty. Následně byl opět prodán.

Osud této stavby poznamenalo množství jejich majitelů, kteří k ní neměli žádný vztah a využili ji jen jako příležitost získat peníze. Dům nikdo pořádně po desetiletí neudržoval a ten rychle chátral. Opravy, které provedl MNV koncem osmdesátých let řešily pouze vnější obálku. Celkový stav budovy lze označit jako silně havarijní, i když to z venku na první pohled až tak vážně nevypadá.

Proto se zastupitelé shodli, že nyní budovu nechají posoudit odborníky z hlediska stavebně – technického a teprve na základě jejich doporučení a na základě odhadu nákladů na její rekonstrukci, zvolí další postup. Důležité však je, že se z tohoto domu nestane problémové místo. Již nebudou pokračovat dlouhodobé problémy s často se měnícími nájemníky. Městečko se rovněž nemusí obávat, že za pár let bude objekt ohrožovat kolemjdoucí padající omítkou, střešní krytinou, skly z oken, apod.. I když další rozhodování nebude jednoduché ani levné, nákup č.p.12 je rozumný a do budoucna ušetří obci nemalé a s velkou pravděpodobností i neřešitelné problémy.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!