Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Městečko získá nové dopravní vozidlo pro hasiče

29. 08. 2018

V hasičské zbrojnici zaparkuje, díky dotaci z IROP, Volkswagen Transporter T6 4x4 v hasičské úpravě, s přípojným vozíkem.

V posledních dvou letech byly Mlázovice velmi úspěšné a získaly dvě obrovské dotace na rozvoj své hasičské jednotky. Již přes rok hasičům slouží nová cisterna Tatra, která byla pořízena díky 90% dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. V současné době finišuje generální rekonstrukce místní hasičské zbrojnice, která byla rovněž podpořena další 90% dotací z Integrovaného regionálního operačního programu.

Letos se podařilo dosáhnout potřetí na významnou dotaci z tohoto zdroje. Tentokráte byl, prostřednictvím Místní akční skupiny Brána do Českého ráje, podpořen projekt pořízení nového dopravního vozidla pro hasiče. Celkové náklady projektu přesáhnou 1,6 mil. Kč, z toho dotace tvoří celých 95% nákladů.

Mlázovice se tak zařadily mezi nejúspěšnější obce v Česku, protože z programu IROP – výzev pro hasiče, získaly dotace přesahující 15 mil. Kč. Pro malou obec se jedná o naprosto neuvěřitelné prostředky, které by ze svého rozpočtu nemohla do takovýchto projektů nikdy investovat. Díky tomu vytvoří kompletně nové, moderní a odpovídající zázemí pro své aktivní hasiče.

V této souvislosti je nutné dodat, že uvedené prostředky nebylo možné použít na jiné projekty pro obec, pouze tyto uvedené, specifické pro hasiče. Pokud by o ně obec nežádala, použili by je rádi jinde. Výše vlastní finanční spoluúčasti obce dosahuje částek, které by bylo nutné (bez uvedených projektů) stejně investovat do techniky i budovy, aby místní hasiči zůstali v dalších letech vůbec akceschopní. Pokud by funkční nebyli, musela by obec platit smluvně peníze jiné obci za zajištění požární ochrany, protože tato povinnost vyplývá ze zákona.

Nové dopravní vozidlo bude určené pro provoz ve smíšeném terénu. Kromě běžných komunikací zvládne i lehký terén (polní cesty, les, louka) a to především díky pohonu všech kol a další speciální výbavě. To je důležité vzhledem ke konfiguraci okolního terénu, i kvůli stavu okolních komunikací III. třídy, které se v zimě nesolí. Společně s vozidlem bude pořízen i přívěs pro dopravu hasičské výbavy.

Dodavatelem vozu bude společnost THT Polička, která zvítězila ve výběrovém řízení a již městečku dodala velkokapacitní cisternu. Hasiči obdrží Volkswagen Transporter T6 4x4, v úpravě pro provoz v terénu, s vestavěným hasičským vybavením. Nahradí stařičkou Avii, která byla v loňském roce prodána malému sboru na Ústecko-Orlicku.Termín dodání je na jaře roku 2019.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!