Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Městečko se pustí do náročných oprav v areálu kostela

27. 06. 2020

Po desetiletích chátrání začne generální oprava ohradní zdi kolem mlázovického kostela. Díky dvěma dotacím bude letos opraven úsek o délce 60m.

Několik let intenzivních jednání obce s mnoha institucemi a následných příprav, přinese konečně své ovoce. Během pár dní bude zahájena první ze tří etap kompletní rekonstrukce pískovcové zdi lemující areál Kostela Nejsvětější Trojice. Do konce listopadu zmizí z centra městečka nevzhledné kupy kamení prorostlé náletovými dřevinami a na místě torza zdi ohraničující významnou kulturní památku se objeví původní stavba tak, jak ji vybudovali naši předci před více než dvěma staletími.

Cesta k zahájení prací byla však velmi trnitá. Několik let trvalo, než městečko získalo od státu do vlastnictví pozemek tvořící areál kostela. Další dobu Radnice vyjednávala rozsah a způsob opravy a poté bylo nutné získat obrovské prostředky na opravu památkově chráněné ohradní zdi. Letos se konečně vše podařilo a díky dvěma dotacím poskytnutým z Královéhadeckého kraje a Ministerstva kultury ČR, může náročná rekonstrukce začít. Náklady na letošní, první etapu, přesáhnou 1,2 mil. Kč, obdržené dotace pokryjí téměř 1 mil. Kč. Bez nich by akce nemohla být realizována, protože svojí finanční náročností výrazně převyšuje možnosti rozpočtu malé obce.

A jaký bude postup prací? Nejprve budou rozebrány zbytky rozpadlého zdiva a všechny kameny očištěny. Poté se vyhloubí základová jáma, vytvoří pevný základ a na něj bude zeď nově složena. Vše zakončí zákrytové desky. Samozřejmostí je vybudování drenáží, které odvedou vodu od kostela až za zeď, aby nepoškozovala její konstrukci. Vyřešena je rovněž speciální dilatace zajišťující stabilitu stavby stojící ve složitých terénních podmínkách. V místech, kde jsou osazeny původní náhrobky, dojde k jejich sejmutí, restaurování a vrácení zpět na místo. Vzhledem k lokalitě stavebních prací místo prozkoumá také archeolog.

Naprostá většina prací bude prováděna ručně, místo stavby je velmi nepřístupné pro jakoukoliv techniku. Během léta a podzimu by měla být hotova 1. etapa – tedy jihovýchodní část. Městečko se bude snažit sehnat finance i na zbylé dvě etapy tak, aby lokalita kolem kostela byla důstojná, bezpečná a aby zde před našimi zraky nedocházelo k nevratným škodám na kulturním dědictví.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!